Poslanci na svém středečním jednání vydali k trestnímu stíhání místopředsedkyni sněmovny Vlastu Parkanovou (TOP09).

V poslední době je to už několikátý případ, kdy museli zákonodárci rozhodovat o zbavení imunity některého ze svých kolegů. Parkanová policii zajímá kvůli podezřelému nákupu letadel CASA. Pro vydání bývalé ministryně obrany zvedlo ruku 117 poslanců. Ačkoliv se takový výsledek dal očekávat, zažila Poslanecká sněmovna několikahodinovou bouřlivou diskusi.

Poslanci „TOPky" byli spíše proti

Proti vydání Vlasty Parkanové se nakonec vyslovilo 45 poslanců, převážně z poslaneckého klubu TOP09. Jedním z nich byl i pardubický zastupitel Jiří Skalický.

„Dopředu jsem avizoval, že se kloním spíše k nevydání paní Parkanové. Jako člen mandátového a imunitního výboru jsem měl přístup k mnoha materiálům. Nejsem sice právník, ale ty dokumenty mi přišli trochu účelově připravené," uvedl pro náš Deník pardubický poslanec.

„Atmosféra ve sněmovně byla při jednání hektická. V zásadě jsem to vnímal jako střet dvou koncepcí. Jedna byla dost expresivně obhajována ministrem financí Miroslavem Kalouskem, zastánci té druhé zase říkali, proč Parkanovou nevydat, že se může obhájit u soudu," podotkl Jiří Skalický. Problémem druhé varianty podle něj je, že byla uvedena řada případů, kdy se politik sice před soudem obhájil, ale podezření z nekalého jednání na něm nesmazatelně ulpělo.

„U nás se bohužel příliš nectí presumpce neviny," dodal Jiří Skalický.

Jednotně pro vydání Vlasty Parkanové byli opoziční poslanci za ČSSD a KSČM.

Nemají prý hodnotit práci policie

„Atmosféra byla bouřlivá, dlouho se diskutovalo. Stanovisko sociální demokracie bylo ale jednotné. Parlament nesmí nahrazovat soudy a nemá určovat, zda je práce policie dobrá či špatná. Myslím, že se postupovalo standardně, stejně jako třeba v případě Davida Ratha," konstatoval pardubický poslanec za ČSSD Miroslav Váňa.

Velká diskuse se ve středu strhla také kolem pojetí poslanecké imunity. Ministr financí Miroslav Kalousek rozčíleně navrhoval její úplně zrušení, současná koncepce imunity ale prý nevyhovuje více poslancům.

„Imunita by měla být výrazně omezena. Mělo by být jasně dáno, že imunitou je poslanec chráněn za své projevy na půdě parlamentu. Dnešní pojetí poslanecké imunity je chybné," dodal Miroslav Váňa.

Nejvíce roztříštěný byl při hlasování poslanecký klub ODS. Bývalý starosta Chrudimi Jan Čechlovský se nakonec rozhodl hlasovat pro vydání Vlasty Parkanové.

„Důvod je velmi jednoduchý. Řídil jsem se doporučením mandátového a imunitního výboru. Stanoviskem výboru se řídím i v jiných podobných případech," řekl Jan Čechlovský.

Debata kolem zrušení či omezení poslanecké imunity se prý objeví pokaždé, když se řeší případ vydání některého ze zákonodárců.

„Diskuse je doprovázena zbytečnou hysterií. Vždy se vede tak trochu ve vleku nějaké aktuální události," zdůraznil poslanec za ODS.

LUKÁŠ DUBSKÝ