Za každý průjezd vjezdem se číslice na displeji zvýší o pět. Jde o symbolickou pětikorunu, kterou poté přispěje značka Birell na nákup handbiků a kol pro šestici tělesně postižených lidí, kteří jsou nadšenými cyklisty. Kvůli těžkému úrazu či zákeřné nemoci se ale bez speciálně upraveného kola neobejdou.

Ježek: Speciální kola jsou nákladná

„Krása projektu je v tom, že vybízí lidi sednout na kolo a přitom pomáhá těm, kteří jízdu na kole milují, ale bohužel se jí kvůli zákeřné nemoci či těžkému úrazu nemohou nyní věnovat. Speciální kola a handbiky jsou nákladnou záležitostí. Každý stojí několik desítek tisíc korun, a ne všichni si ho proto mohou dovolit," popisuje šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek, který nad tímto projektem převzal záštitu.

Hradec není zdaleka prvním místem, které handicapované sportovce podpoří. Jen za červenec jste na bránu mohli narazit například na Šumavě, v Praze, Jihlavě, Plzni i Jizerských horách. „Cílem je motivovat lidi k aktivnímu trávení volného času. Proto jsme už loni přišli s myšlenkou, že lidé pomohou handicapovým pohybem. Věřím, že letos bude pod naší bránou rušno jako loni, kdy projelo přes 100 tisíc lidí," doufá za pořadatele Luděk Baumruk.

Akce pokračuje do konce srpna

Aktuálně zatím lidé najezdili přes 120 tisíc korun a pětikoruny každý den částku o něco zvedají. Akce pokračuje po českých cyklostezkách až do konce srpna.