Odhalena bude během sobotní Vzpomínkové jízdy na Elišku a Čeňka Junkovy, kterou pořádá litomyšlský Veterán klub. Majitelé historických vozů a motocyklů dorazí do Dolní Čermné zhruba po půl desáté dopoledne, kromě odhalení pamětní desky na pomníčku před usedlostí rodiny Junkových, dnes Hálových, se také zúčastní „Dne se sousedy", který se v městysi v ten den koná.

Vincenc Junek už jednu desku v Dolní Čermné má, na základní škole, která od roku 2000 nese jeho jméno. Dolní Čermná jedná s litomyšlským klubem, aby nezůstalo jen u toho. „Rádi bychom vytvořili expozici o Elišce a Vincenci Junkových, podnikáme kroky, abychom toto muzeum realizovali," potvrdil starosta Dolní Čermné Petr Helekal.

Pokud záměr vyjde, expozice by při rekonstrukci budovy staré školy mohla vzniknout do dvou, tří let. „Vše je otázkou financí. Teď se bude připravovat projektová dokumentace," dodal Petr Helekal. Dolnočermenští již sbírají tipy, co by v nové expozici o slavném páru automobilových závodníků mohlo být za pamětní předměty či knížky.

Setkání veteránů s názvem Vzpomínková jízda na Elišku a Čeňka Junkovy 2016 odstartuje v Litomyšli v pátek, večer bude na zámku představena kniha Má vzpomínka je Bugatti – Umění žít. „Tato kniha vznikla jako rozšířené vydání knihy Elišky Junkové: Má vzpomínka je Bugatti o část, kterou sepsal a doplnil syn Vladimír Junek," uvedl před časem v rozhovoru pro Deník předseda Veterán klubu Litomyšl Vojtěch Vomočil.

Akce se zúčastní i syn Elišky Junkové Vladimír.

Čeněk Junek(vlastním jménem Vincenc Junek; *25. května 1894, Čermná, dnes Dolní Čermná – †15. července 1928, Nürburgring) byl československý automobilový závodník. Manžel automobilové závodnice Elišky Junkové. Zahynul při Velké ceně Německa v roce 1928 ve voze BugattiTypo35B v závodě nižší třídy. Poté jeho manželka nenastoupila do hlavního závodu, v němž měla obhajovat vítězství z předcházejícího ročníku, a přes časté naléhání například Ettore Bugattiho se rozhodla ukončit závodní kariéru. Zdroj: www.dolni-cermna.cz