Týká se to dokonce i Rosničky u Svitav, ve které se vloni nedalo kvůli přemnoženým sinicím nedalo koupat už od konce června a která se pak v srpnu změnila v jedovatou kaluž, v níž uhynuly všechny ryby. Při posledním měření měla voda průhlednost, na polovinu srpna skvělých, 1,5 metru. A oproti rozborům z konce července je dokonce ještě čistší.

Už od konce července ale není moc příjemné koupání na Seči. A lepší už to letos nebude.

„Je tu mírně zvýšená pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci. U vnímavých jedinců by se již mohly vyskytnout zdravotní obtíže. Po koupání proto doporučujeme osprchovat. Zvýšený výskyt sinic se může v některých lokalitách pláží objevovat vlivem směru větru. Těmto místům je třeba se vyhýbat,“ uvedli hygienici.

Pomalejšímu rozmnožování sinic ve vodních nádržích a rybnících v kraji letos pomohlo chladnější počasí oproti loňskému, abnormálně suchému a horkému létu.

I letošní červenec byl sice podle dlouhodobých statistik nadprůměrně teplý, ale letos jen o jeden stupeň. Výrazně chladnější než vloni je zatím i srpen. A hlavně více prší.

Tyto faktory zabránily tomu, aby se koupací vody zkazily sinicemi tak rychle, jako tomu bylo v loňském roce.

Snížená průhlednost vody je vedle Seče také na rybníku Hluboký na Pardubicku nebo Dlouhý na Orlickústecku, ovšem zde se jedná pouze o optickou špínu způsobenou bahnitým dnem. Bakteriálně je jinak voda čistá. Naprosto nezávadná voda je i na Pastvinách a na všech vyhledávaných písnících.

K výraznému zlepšení situace na Rosničce oproti loňskému létu vedle počasí přispěla výraznou měrou zdejší radnice, která se za pomoci dobrovolníků z řad obyvatel pustila do revitalizace rybníka. Plochu osázeli dvacítkou plovoucích zelených ostrůvků a vodu tu čistí i bakteriálními přípravky.