„Zatímco loni do poloviny roku lékaři evidovali 233 nemocných, letos jich je už 346," nechal se slyšet mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Oldřich Tichý.

Očkování je nyní nutnější než jindy

Letní prázdniny jsou tradičně obdobím, kdy se nakazí nejvíce lidí. Odborníci proto radí, aby rodiče nechali děti proti žloutence očkovat například před odjezdem na tábor a sami udělali totéž před cestou do exotické země.

„Naše pojišťovna na očkování proti oběma typům hepatitidy přispívá. V letošním roce už příspěvek využilo přes pět tisíc klientů," upozornil Oldřich Tichý.

V loňském roce tento příspěvek využilo přes jedenáct tisíc klientů a pojišťovna jim tak vyplatila pět a půl milionu korun.

„Letos je zájem o očkování a vyplácení příspěvků srovnatelný. Častěji ho čerpají rodiče pro své děti než dospělí sami pro sebe," představil statistiky mluvčí pojišťovny.

Žloutenka typu A se přenáší dotekem, kontaminovanou vodou, potravinami a znečištěnými předměty. Projeví se po dvou až sedmi týdnech od nakažení.

Jde o onemocnění jater, pacienti mívají zažívací potíže, mohou mít příznaky připomínající chřipku či nervové potíže. U dospělých se častěji než u dětí projeví nemoc žlutým zabarvením kůže a očního bělma.

Vždy je ovšem nutné vyhledat svého praktického lékaře a poradit se s ním.(kd)