Kritický úbytek pacientů známé dětské léčebny Vesna v Janských Lázních může ohrozit samotnou existenci lázní. Pod peticí, která bojuje za zachování léčebny, bylo včera už téměř 14 tisíc podpisů. Aktivisty podpořil například i herec Josef Dvořák.

Jedinou pozitivní zprávou, kterou včera přineslo vedení lázní, je to, že chystané propouštění nebude tak masivní, jak bylo plánováno.  Místo očekávané stovky zaměstnanců na konci května přijde o práci „jen" 70 až 80 z celkových čtyř stovek lidí.

Další osud léčebny však stále zůstává ve hvězdách, lázně zvažují redukci svých 800 lůžek. „Stále je ve hře přestěhování do původních, ovšem menších prostor. Uvidíme po letní sezoně, jak bude pokračovat úbytek klientů. Nic v této chvíli nemůžeme vyloučit," uvedl ředitel SLL Janské Lázně Roman Koudele.

20 tisíc za poplatky

Vážné potíže lázně mají od loňského října, kdy začal platit tzv. indikační seznam, který určuje například to, do kterých lázní může pacient jet a na jak dlouhou dobu. Na lázeňskou péči hrazenou ze zdravotního pojištění prostě dosáhne méně pacientů, většina si ji musí hradit ze svého.

„Se svými dvojčaty jezdíme  do Vesny každý rok na sedm týdnů. Zatím byly veškeré procedury plně hrazené ze zdravotního pojištění, přesto jsme jen na regulačních poplatcích zaplatili 20 tisíc korun. To, že se s manželem musíme v lázních u dětí střídat a musíme tudíž vyjít s o to nižšími příjmy, je jasné. A nyní nám přišel dopis, že příští rok už si budeme muset celou léčbu hradit sami. Nevím, kde na to vezmeme," uvedla Hana Pánková z občanské iniciativy Zachraňme Vesnu.

Pacienti ubývají

„Zdejší léčebnu jsem navštívil a vysoce hodnotím úroveň zdejší péče. Zdravotní a lázeňská péče pro nemocné děti by měla být prioritou slušného státu. Vesna by měla zůstat zachována," přidal se s podporou herec Josef  Dvořák.

Jenže čísla hovoří proti. Zatímco v lednu 2011 a 2012 měly lázně měsíční tržby přes šest milionů korun, letos to bylo necelých 2,5 milionu. „Propad je skutečně obrovský, máme o 40 procent méně klientů. Přemýšleli jsme o řadě alternativ, musíme se přizpůsobovat tomu, jak se bude vyvíjet situace. Problém je ten, že se v posledních letech neustále snižoval počet pacientů a s tím klesaly tržby," podotkl ředitel léčebny Koudele.

Podnik proto podle ředitele zastavil investice a využil rezervu 60 milionů korun. „Z té nám zbývá zhruba 24 milionů korun a zvažujeme další možnosti redukce," řekl Koudele.

Ve hře je proto právě zrušení dětské léčebny Vesna a další opatření, které by snížily celkový počet 800 lůžek. Termíny a rozsah případné redukce dnes Koudele nechtěl specifikovat. Podle ředitele podnik usiluje o uzavření smluv s pojišťovnami na odborný léčebný ústav, který by zlepšil podmínky lázní.

Ředitel také o celé situaci jedná s ministerstvem zdravotnictví. To už lázním slíbilo pomoc, zatím ovšem nijak specifikovanou.

Pacienti dramaticky ubývají i dalším lázním

Dětská léčebna Vesna není se svými existenčními problémy žádnou černou ovcí. Přísnější pravidla hrazení lázeňské péče ze zdravotního pojištění vrazila kudlu do zad všem českým lázním. Prosperují prakticky jen ty, které se přeorientovaly na movité a zahraniční návštěvníky, kteří si pobyty hradí ze svého.

Například z Lázní Bohdaneč odešlo od roku 2010 šedesát zaměstnanců a další je budou následovat letos. Bohdaneč proto začala sázet na arabské nebo ruské zákazníky. Počet pacientů doporučených pojišťovnami tu klesl o 45 procent. „Letošní rok v plné nahotě ukáže, jak nový indikační seznam funguje," uvedl výkonný ředitel Lázní Bohdaneč Rudolf Bubla. Dodal, že lázeňská péče se stává pro řadu potřebných nedostupnou. Nový tzv. indikační seznam pojišťovnami hrazené péče pobyty zkracuje a navíc snížil počet hrazených diagnóz.

DOKUMENT: Petice proti zrušení léčebny
Vedení Státních léčebných lázní (SLL) Janské Lázně rozhodlo, že v září 2013 dojde k uzavření komplexu dětské léčebny Vesna. Péče o děti by měla být přestěhována do jiného objektu, který má však mnohem menší kapacitu a jeho okolí není příliš vhodné k pohybu dětí.  V květnu se má propouštět 100 zaměstnanců, z toho bude 80 lidí ze zdravotnického personálu.

Pokles v počtu klientů a propuštění zaměstnanců způsobí existenční problémy i mnoha firem v Janských Lázních, které jsou na lázních existenčně závislé (ubytovny, restaurace, obchody, pizzerie).

S touto situací se nehodláme smířit. Vesna byla, je a doufáme, že i bude jedna z nejlepších dětských léčeben pro handicapované děti.

Proto žádáme vedení SLL Janské Lázně, aby hledalo taková úsporná opatření, která povedou k zachování lázeňské péče pro děti v komplexu Vesna.

(Pod petici se do pondělního odpoledne podepsalo téměř 14 tisíc lidí. Petice je adresována vedení lázní a Ministerstvu zdravotnictví.)