Podporuje tak názor televizního komentátora a bývalého hráče pražské Dukly Pavla Karocha: „Každá informace, která fotbal zprůhlední, je přínosná."

V Česku to však není zvykem, i když v zahraničí jde o naprosto běžnou praxi.

Známé například je, že nejlepší fotbalista světa Lionel Messi nedávno podepsal v Barceloně smlouvu, jež mu zaručí 16 milionů eur ročně. Co Jaromír Jágr? Hokejová modla si přijde v Dallasu za rok na 4,5 milionu dolarů.

Kolik však bere zvučná zimní posila fotbalových Votroků Marek Kulič? Nebo Michal Mikeska, nejznámější a nejúspěšnější hokejista v kádru Královských lvů?

Na jejich kontraktech je nalepena cedule přísně tajné, kterou v žádném případě nechtějí šéfové hradeckých klubů sloupnout.

„Společnost není připravena," použije zavedenou frázi ředitel fotbalistů Richard Jukl. Mluví o závisti, to je argument odpůrců. „Tady lidé závidí i pětikorunu," odvrhne myšlenku ukázat fanouškům, že hráči neberou tak velké peníze, jak si představují.

Podle kvalifikovaných odhadů je nejvyšší základní plat v Hradci 60 tisíc korun. K tomu prémie, které podle všeho čítají 15 tisíc korun za výhru.

Ani hokejisté nejsou zveřejnění nakloněni. „Jsem proti tomu. V Česku se to nenosí," tvrdí generální manažer Aleš Kmoníček. „Sice dostáváme dotace od města, ale příspěvek od sponzorů nám stačí na pokrytí platů," prozrazuje.

Platy sportovců jsou jako zavřené dveře. Rozrazí je někdo?