Motoristy, ale třeba i cestující MHD tak čeká několik měsíců dopravních komplikací. Přípravy na ně trvají už od loňského roku, a jak radní sami upozorňují, alespoň z počátku uzavírky se očekávají velké zmatky. „Rádi bychom požádali místní řidiče, aby zvážili cestu autem po městě a raději zvolili autobus hromadné dopravy,“ vzkázal místostarosta Zdeněk Kolář.

Tato volba bude pro šoféry jezdící na drobné nákupy nebo k lékaři výhodnější v tom, že nebudou muset za jízdu po městě platit. Jízdné bude od 18. března do 30. června zdarma. „Domluvili jsme se na tom s dopravcem, firmou Arriva. Město to bude stát milion korun, ale já osobně věřím, že někteří řidiči u tohoto druhu dopravy zůstanou i po skončení uzavírky,“ poznamenal starosta František Pilný.

Mostu u chrudimského Tesca
Pardubice a Chrudim čeká dopravní peklo. Blíží se uzavírky dvou hlavních průtahů

Lidé, kteří mají čipové karty na předplacené jízdné, se nemusí podle jeho slov obávat, že by o své peníze během uzavírky přišli. Arriva jim nevyčerpané jízdné vrátí.

Kateřina Novotná, která žije v sídlišti U Stadionu, očekává dopravní komplikace s velkou dávkou pesimismu. „Aby se lidi dostali od nás do špitálu, budou muset objet celé město. Navíc se mi nelíbí, že zákazníci Tesca budou o prázdninách jezdit jedinou cestou, a to ulicí Na Ostrově - tedy kolem nás. To si vůbec neumím představit. Ale co nadělám, most je v havarijním stavu a je třeba to řešit. Musíme se s dopravními problémy smířit,“ řekla Deníku.

Kompletní harmonogram uzavírky naleznete na webu města Chrudim.

Po městském okruhu jezdí hodně nákladních aut, jejichž řidiči běžně využívají navigaci. Ta je ale i v době uzavírky může od nemocnice dovést až k samotné stavbě mostu. „Všude budou umístěna dopravní značení,“ zdůraznil vedoucí městského odboru dopravy Martin Klimek. Ovšem místostarosta Zdeněk Kolář možnost bloudění připouští. „Může se stát, že se bude kamion muset otáčet,“ řekl.

Některé autobusové zastávky budou po dobu stavebních prací zrušeny, jiné přibydou a trasy linek od Větrníku k nádraží budou jezdit úplně jinak, než jak jsou lidé zvyklí.

Zajímavé rovněž bude dopravní napojení k obchodnímu centru Tesco, kde denně nakupují stovky zákazníků přijíždějících autem. „Přibližně do konce června, kdy začnou práce na rekonstrukci ulice Dr. Milady Horákové mezi kruhovými objezdy U Guláška a OD Tesco, se tam vozidla dostanou ulicí Dr. Milady Horákové nebo ulicí Na Ostrově a dále přes okružní křižovatku u Tesca. Až vypuknou práce na rekonstrukci ulice Dr. Milady Horákové, půjde to jen ulicí Na Ostrově,“ uvedl mluvčí radnice Aleš Prokopec.

Uzavírka mostu Milady Horákové začne již 18. března
Peklo začne za dva týdny. Most u Tesca bude 18. března na pět měsíců uzavřen

Termín počátku uzavírky ulice Dr. Milady Horákové není v tuto chvíli ještě stanoven. „Předpokládáme však, že by to mělo být koncem června. Přípravné práce ovšem mohou začít už 20. června,“ dodal Prokopec.

Mapa objízdné trasy přes Chrudim:
Mapa objízdné trasy přes ChrudimMapa objízdné trasy přes ChrudimZdroj: ŘSD

Někdo z místních by si mohl myslet, že se k Tescu dostane od Slatiňan přes Píšťovy, ale tudy to nepůjde. Komunikace je totiž určena pro dopravní obsluhu, což běžný návštěvník obchodní zóny není, a tak se dá předpokládat, že cestu budou namátkově kontrolovat strážníci městské policie.

Stavební práce potrvají od 18. března do 5. srpna. Vedle mostu u Tesca vznikne provizorní lávka pro pěší a v době, kdy se bude od kruháku stavět nový chodník k nemocnici, se lidé do kopce dostanou po provizorním chodníku na pravé straně.