V první fázi, která skončí během června, se vymění 1046 lamp. Energetická úspora druhé etapy dosáhne 77 % a kromě životního prostředí modernizace uleví i městské kase.

Výměna lamp je z většiny financována z Národního plánu obnovy. Zakázku, stejně jako v případě první fáze modernizace, zajistí společnost ČEZ Energetické služby, dceřiná společnost ČEZ ESCO.

Instalovaný výkon svítidel díky moderní úsporné LED technologii klesne z původních 138 kW na čtvrtinu na necelých 32 kW při zachování úrovně osvětlenosti veřejných prostranství a ulic. Výměna svítidel bude dokončena ve druhé polovině letošního roku.

Protest zemědělců v Praze. Přijeli i z Východních Čech
Blokáda magistrály skončila. Zemědělci z Pardubicka předali požadavky a odjeli

„Díky další etapě rozšíříme modernější osvětlení jak v centru, tak v okrajových částech Chrudimi, kde už desítky let fungují převážně zastaralé sodíkové výbojky. Je to další z kroků k celkové modernizaci energetiky v našem městě. Nová svítidla vedle omezení světelného smogu přinesou i finanční úspory v účtech za energie, které můžeme využít na další rozvoj infrastruktury nebo služeb pro obyvatele, “ říká starosta Chrudimi František Pilný.

Současné lampy starého typu v současnosti svítí naplno po celou dobu svého provozu bez možnosti regulace. Nová LED svítidla umožňují snížení intenzity osvětlení až na polovinu v době nízké intenzity provozu a pohybu chodců. Svítidla pracuji podle předem nastaveného harmonogramu, který lze dle aktuálních požadavku měnit.

„Chrudim je příkladem města, které v poslední době svoji energetiku zefektivňuje a optimalizuje náklady. Jsem rád, že radnic a magistrátů se zájmem o snižování uhlíkové stopy a energetické úspory postupně přibývá. Obcím a městům navíc umíme díky našim dlouholetým zkušenostem s vlastním osvětlením doporučit další opatření, která jim zvýší spolehlivost osvětlovací soustavy a zároveň sníží náklady na údržbu.“ dodává René Krečmer, ředitel pro osvětlení v ČEZ Energetické služby.

V rámci první etapy koncem loňského roku ČEZ ESCO ve městě zahájilo výměnu 1 046 lamp, jejichž spotřeba je čtvrtinová oproti starším svítidlům.

Zeditovaná tisková zpráva