Silné zemětřesení zasáhlo Maroko v pátek. "Zemětřesení nás zasáhlo v hotelu v samém centru Marrákeše asi 400 metrů od hlavního náměstí a kilometr od staré židovské čtvrti. Všichni jsme v pořádku stihli z hotelu utéct a část noci strávili na ulici. Hotel byl popraskaný, spadla omítka, popadaly poličky a sklenice," řekl Deníku geolog Jakub Ženka.

Účastníci mezinárodní konference podle jeho slov neutrpěli žádnou zdravotní újmu a odstěhovali se do pouště, kde má program jejich pracovního setkání pokračovat.

"Jsou chvíle, kdy geolog je rád, že něco vidí a něco zažije. Jsou chvíle, kdy se mu v uvozovkách splní sny, ale občas není o co stát. Ta chvíle nastala zde, v Marrákeši, kde jsme zažili zemětřesení o síle 6,8 stupně Richterovy škály, okolo nás staré hradby částečně popadaly a podle našich informací je v historickém centru situace mnohem horší. Velmi cítíme s lidmi v Marrákeši, protože tato událost silně zasáhne do jejich života," uvedl chrudimský geolog Daniel Smutek.

Delegace se vrátí z Maroka do Chrudimě kolem 17. září. "Pokud budeme vyprávět o našem zážitku, tak nikoliv s příměsí senzace, ale s konstatováním, že občas taková geologie je," zdůraznil Daniel Smutek.

Zemětřesení v pátek bylo v Maroku podle seizmologů nejsilnější za celé století, úřady k sobotnímu večeru evidovaly přes 2000 mrtvých a podobný počet zraněných.