„U hrušně jsme provedli zdravotní řez, doplněný lokálním redukčním řezem pro posílení stability kosterních větví pomocí stromolezecké techniky. Cílem ošetření je především zlepšení statiky jednotlivých částí koruny a tím zlepšení perspektivy dožití stromu,“ uvedl jednatel firmy Zdeněk Kovářík.

U úterního ošetření byla přítomna starostka Mrákotína Ludmila Vacková. „Místní si určitě uvědomují, že nás hruška proslavila. Zaznamenali jsme zvýšený turismus, na hrušku se jezdí dívat lidé nejen z širokého okolí. V létě chystáme Sraz rodáků a máme v plánu vyhlídkové jízdy koňským spřežením přímo ke stromu,“ řekla starostka.

Mrákotínská hruška, Česko.
Mrákotínská hruška se Evropanům líbí, v anketě skončila pátá z patnácti

"Nominace do ankety Strom roku 2024 jsou již uzavřeny, porota rozhodne o desítce letošních finalistů na začátku června," potvrdil David Kopecký z Nadace Partnerství. Dodal, že letní hlasování pro stromy začne 22. července a kdo získá péči na míru a populární titul, se veřejnost dozví 22. října tradičně na brněnské Hvězdárně a planetáriu.

Anketu Strom roku pořádá Nadace Partnerství pod záštitou ministra životního prostředí a za podpory Státního fondu životního prostředí. Generálním partnerem Stromu roku je minerální voda Ondrášovka.