Na letošní pátý ročník Kamion Festu dorazilo více než 500 kamionů z různých částí České republiky a stovky návštěvníků. Akce je oblíbená hlavně mezi rodinami s dětmi a komunitou řidičů. „Každý rok se zvyšuje počet registrovaných účastníků s kamiony, dodávkami i návštěvníků. Letos dorazilo 563 kamionů, a když započítáme i vystavovanou vojenskou techniku, tak jsme na 570 zúčastněných,“ řekl hlavní organizátor Kamion Festu Josef Macíček.

„Na akci vybíráme peníze pro děti z dětského domova. Zároveň jezdíme i na další spřátelené srazy kamionů, kde prodáváme náš merch, ze kterého výdělek také putuje dětem,“ dodal.

Za loňský rok se jim takto podařilo vybrat přes čtvrt milionu korun.

Fotogalerie: Na letiště v Chrudimi přijely stovky kamionů

Řidiči podporují dětský domov v Nové Vsi u Chotěboře. Jeho ředitelka Zuzana Kalvodová uvedla, že se kamioňáci vždy ptají na to, co zrovna děti potřebují a podle toho jim pomáhají. „Nakupují školní potřeby, vybavily děti na zimu, vždy dovezou sladkosti nebo hračky,“ upřesnila Kalvodová.

Dodala, že nejoblíbenější mezi dětmi je to, když na Vánoce přijede nasvícený kamion plný dárků, o které si napsaly ve svých dopisech.

Kamion Fest se každý rok koná na letišti v Chrudimi. Organizátoři nechají kamiony a dodávky vystavit v řadách a návštěvníci mezi nimi mohou procházet a bavit se s řidiči. Řidiči mezi sebou soutěží o nejhezčí auto.

„Letos jsem byl na srazu již po páté a dohromady se třetím autem. Každý rok jezdím se skupinou kamarádů. Můžeme tu předvést naše auta, která se snažíme mít co nejhezčí. Sraz je pro nás něco jako odměna za celý rok práce,“ řekl jeden z řidičů Matyáš Radil.

Na letišti byl také doprovodný program. Návštěvníci například se mohli proletět letadlem nebo vrtulníkem. K vidění byla i vojenská technika. Pro děti byl připraven skákací hrad, kolotoč nebo malování na obličej. Nechyběly ani stánky s jídlem a pitím.

Oblíbenou částí srazu byla jako každý rok tzv. spanilá jízda, kdy kamiony vyjedou v koloně za sebou z letiště. Blikají, troubí a projíždí Chrudimí a blízkým okolí. Jízda měla letos velký úspěch nejenom u řidičů, kteří mohli předvést své kamiony, ale i u místních obyvatel, kteří postávali podél cesty a kamiony si natáčeli a fotili. Našli se ale i tací, kterým to vadilo. Hlavně na facebookových skupinách si lidé stěžovali na zpomalenou dopravu a časté hlasité troubení.

Mohlo by vás zajímat: Pieta v Ležákách: Na účasti se podepsalo krásné počasí i návštěva prezidenta

Česká hymna v Památníku Ležáky zněla velice emotivně. | Video: Kamil Dubský