"VPA je webová stránka, která umožňuje moderně, jednoduše a bezpečně provést bezhotovostní úhradu parkovacích poplatků. Nejedná se o aplikaci, nevyžaduje proto žádnou instalaci. K provedení platby je pouze nezbytný mobilní telefon, tablet či počítač s připojením k internetu. VPA umožňuje komfortně provést platbu vázanou na konkrétní registrační značku vozidla odkudkoliv a kdykoliv - například z kavárny, čekárny u lékaře a podobně," vysvětluje hlinecký místostarosta Radek Nevole.

Třemošnice náměstí.
Významný den pro město Třemošnici. Důvody k oslavám jsou hned dva

Pro uživatele této služby bude jistě příjemné, že si může prodloužit dobu parkování anebo zaplatit poplatek jinému člověku, třeba příbuzným nebo přátelům na návštěvě. "Městská policie v tomto případě nebude kontrolovat parkovací lístek za oknem vozidla, ale kontrola proběhne přes informační systém," doplňuje místostarosta.

Virtuální parkovací automat už používají desítky měst a obcí v Česku. "Nedávno jsem byl v Liberci, tam je to novinka. Zkusil jsem přes systém zaplatit a musím říct, že je to jednoduché. Líbí se mi, že už podruhé nebudu muset vyplňovat registrační značku, protože už je uložená a já můžu při návratu do Liberce jen aktualizovat čas a dobu stání, popřípadě místo," pochvaluje si padesátiletý Mirek z Chrudimska, který do severních Čech jezdí často služebně.

Moderní metoda přináší pohodlí pro motoristy.Moderní metoda přináší pohodlí pro motoristy.Zdroj: Město Liberec

Systém úspěšně zavedli i ve středočeských Čelákovicích. "Musím říct, že je to uživatelsky velmi příjemné a lidé u nás si na to překvapivě velmi rychle zvykli. Plateb je víc, než jsem čekal. Gratuluji městu Hlinsku ke skvělému výběru," vzkazuje starosta Čelákovic Josef Pátek. Na jeho videonávod se podívejte zde:

Zdroj: Město Čelákovice

A jak to všechno funguje? Stačí jen načíst mobilem nebo tabletem QR kód, který by se měl nacházet u placeného parkoviště. Lze místo vyhledat i na webu mapy.cz nebo službou GPS. Potom už se na webové stránce VPA objeví cena parkovného a další informace, takže uživatel zvolí dobu parkování a napoprvé zadá i registrační značku vozidla a e-mail. Není problém, když má rodina více aut, do systému lze zadat až pět "espézetek".

Potom už se na displeji objeví "zaplatit" a po označení tlačítka se otevře platební brána. Pozor - parkovné je řádně uhrazené až tehdy, když uživateli dorazí na mail potvrzení!

Jedním z nejdůležitějších prvků celého systému je bezpečnost. Provozovatel platební služby nemá k údajům o platební kartě přístup. Bližší informace o zásadách zpracování osobních údajů ve VPA jsou uvedeny ZDE.