Zlodějku při činu zachytila fotopast, kterou na strategické místo instalovali strážníci chrudimské městské policie. Právě si odnášela pár věcí, když ji na místě dopadli.

"Po identifikaci se ukázalo, že žena má s tímto druhem jednání bohatou minulost, podobných krádeží se již dopouštěla opakovaně. Naposledy s ní strážníci řešili sérii krádeží pietních předmětů před třemi lety," uvedl tiskový mluvčí chrudimské radnice Aleš Prokopec.

Poznali jste? Napište nám.
Soutěž pokračuje s další hádankou: Poznáte kámen měsíce června?

Městská policie tentokrát pachatelce vyměřila nejvyšší možnou pokutu 10 tisíc korun, což je opatření, ke kterému se strážníci uchylují pouze v případech opakovaného porušování zákona. K činu se žena přiznala a údajně svého jednání lituje.

„Děkuji chrudimské městské policii, že se pachatelku podařilo dopadnout velmi rychle a díky tomu počet poškozených v tomto zvláště citlivém případu nenarůstal,“ řekl starosta města František Pilný.

Ubezpečil zároveň občany Chrudimě, že fotopasti jsou nasazeny i nadále, a to ve více částech hřbitova. "Věřím však, že pietu na hřbitově již nikdo narušovat nebude. Městská police přesto dále na hřbitově drží zesílené hlídky,“ dodal.

Zajímavé je, že se zlodějka nezaměřovala jen na jeden hrob, jako tomu bylo v roce 2021. Tehdy se zaměřila jen na jeden konkrétní hrob. S ženou, která je v něm pohřbena, se ale osobně neznaly a šlo jen o touhu pachatelky mít doma zásobu čerstvých květin. O případu jsme psali ZDE.

Čas od času se zloději anebo vandalové na hřbitovech objeví. Před deseti lety kradli muž a žena květiny ve velkém. I tyto výtečníky polapili městští strážníci. Nakonec se ukázalo, že odcizené věci dvojice prodávala před krematoriem v Pardubicích.

Další zlodějka pravidelně kradla věci z hrobu malé dívenky. "Na hřbitově se snažila pohybovat velmi nenápadně, v některých případech dokonce předstírala péči o hrobová místa, na nichž zalévala květiny a ometala náhrobní desky. Strážníci však jednání ženy prohlédli a nedlouho poté ji zadrželi na hřbitově přímo při činu," připomněl mluvčí radnice.

Před dvěma lety se městské policii povedlo dopadnout muže, důchodce, který rovněž kradl v urnovém háji. Jeho čin zachytily fotopasti a mobilní kamera. Přesto zatloukal a s pokutou nesouhlasil. A tak věc došla ke přestupkové komisi, kde si senior vyfasoval další přestupek, a to za znečišťování veřejného prostranství. Plastové obaly od vypálených svíček totiž házel mezi hroby.

Mohlo by vás zajímat: Konec hledání drobných po kapsách. Hlinsko spouští virtuální parkovací automat

Zdroj: Město Čelákovice
Zdroj: Město Čelákovice