"Nebyla taková, jako minulý pátek, ale i tak byla alespoň na chvíli kolem půlnoci krásná. Měsíc tuto polární záři učinil výrazně hůře pozorovatelnou pouhým okem, ale měsíční svit učinil o to krásnější celou scénu Sečského přehrady. Ano, v České republice máme rozhodně bohatou sezónu na polární záře díky slunečnímu maximu," uvedl Petr Horálek s tím, že na fotografii jsou barvy zvýrazněny.

Jan Kočičák Kočí
Černobílý fotograf Jan Kočičák Kočí má další trofej, dostal krajskou Cenu médií

Kdo měsíční polární záři neviděl, nemusí věšet hlavu. Podle sdělení Českého hydrometeorologického ústavu (ČHM) v dalších dnech sice šance na výraznou polární záři není, v delším časovém horizontu ale ano.

"Sluneční aktivita - a tedy i počet a síla případných erupcí - bude ještě několik let velmi vysoká, protože Slunce se blíží do svého pravidelného přibližně jedenáctiletého maxima sluneční činnosti. To by mělo nastat příští rok. Šance na silné polární záře viditelné i od nás tedy v budoucnu určitě existuje," ujistili odborníci z ČHM.

Petr Horálek se narodil  v roce 1986 v Pardubicích. Po studiích Teoretické fyziky a Astrofyziky na Masarykově Univerzitě v Brně a na Slezské univerzitě v Opavě krátce pracoval jako astronom na Akademii věd ČR, později na Hvězdárně v Úpici a také na Hvězdárně Valašské Meziříčí. V roce 2015 přešel na volnou nohu jako fotograf, popularizátor astronomie, lektor fotografických kurzů či cestopisných přednášek. Největší radost má z toho, že po něm byla pojmenována planetka 6822 Horálek, stal prvním českým Fotovyslancem Evropské jižní observatoře a několik jeho snímků vybral úřad NASA. "Srdcem jsem ale pořád ten malý kluk, který dychtivě vzhlíží ke hvězdám a touží uzřít každý vzácný nebeský výhled nebo astronomický úkaz. Prostě hvězdář srdcem i duší," říká o sobě.

Mohlo by vás zajímat: Krása vesmírná! Podívejte se na časosběrné video polární záře Petra Horálka

Zdroj: Petr Horálek