Sloup Proměnění Páně s kašnou se nachází přímo naproti služebně městské policie a je pod dohledem kamerového systému. "Dotyční si nemohli vybrat exponovanější místo,“ podotkl vrchní strážník chrudimské městské policie Lukáš Dvořák s tím, že po prvotním ohledání odhadl odborník předběžnou výši škody kolem 100 tisíc korun. Případ byl proto předán Policii ČR.

„Jen se štěstím nedošlo k tragédii, pád z takové výšky mohl být fatální. Co však už nedopadlo dobře, byla následná kontrola stavu památky. Přivolaný odborník z Národního památkového ústavu konstatoval zjevná čerstvá poškození jak sochy, tak i dalších sochařských prvků, například znaku Svaté říše římské pod sochou,“ dodal starosta Pilný.

Patrná jsou lokální poškození kamenných prvků, ať už na zmíněném znaku, na mušli či rámu výklenku se sochou. Viditelné jsou vrypy ve zlacení sochy přesně v místech, kudy mladík šplhal, poničené jsou tmely římsy. Narušeno je také statické zajištění 200 kilogramů vážícího kamenného znaku, jehož pád by znamenal jeho úplné zničení.

Myší díra před a po řádění sprejera
Tůdle, vysmál se městu sprejer a počmáral vybílenou Myší díru. Je na kamerách

Morový sloup, přesněji socha svaté Kateřiny Alexandrijské, byl přitom poškozen už v polovině dubna. Socha světice, která se nachází ve výklenku na východní straně sloupu ve směru ke kostelu Nanebevzetí Panny Marie, běžně svírá v ruce zlatý meč. Zda někdo zbraň z ruky vytrhl anebo se vychýlil kvůli nějakým přírodním vlivům, nebylo do této doby zjištěno.

Meč byl svěřen do rukou restaurátora, který ho provizorně opravil. Ale pak se ukázalo, že jde opět o vandalský počin. "Na místo se dostavili pracovníci Národního památkového ústavu v Pardubicích. Protože meč nešel zpátky nasadit, shodli se na tom, že ho poškodila lidská síla. Dohled nad touto památkou zpřísníme, už příští týden tam bude instalována další kamera," řekl starosta Pilný.

Mladík o uplynulém víkendu poškodil majetek za sto až dvě stě tisíc korun, výše škody bude ještě upřesněna. Jeho lezecký výkon i taneček kamarádky zachytil kamerový systém, takže policie už zná jméno pachatele a může začít s úkony trestního řízení. Město hodlá video zveřejnit, ovšem s ohledem na GDPR bude nutná jeho úprava, přesněji rozmazání obličejů členů vandalské party.

Sloup Proměnění Páně je nejvýznamnější barokní památkou Chrudimi. Jde o monumentální, bezmála tři sta let staré sousoší, jež představuje celek prvotřídní výtvarné kvality dokládající svrchované postavení Chrudimi v novověkých uměleckých dějinách východočeského regionu.

Svatá Kateřina je patronkou panen, učenců, studentů, žáků a učitelů, kolářů a několika dalších řemeslných profesí, námořníků a tiskařů, dále ochraňuje úrodu, pomáhá při migréně a nemocech jazyka a také při hledání utonulých.