Návštěvníci měli možnost vidět interiéry i exteriéry církevních staveb. Mohli si vychutnat a poslechnout církevní mši, zapálit svíčku, zažít večerní modlitbu, či shlédnout staré rukopisy i hudební nástroje.

Třeba Poutní chrám Panny Marie Pomocné v Luži si pro návštěvníky a hlavně děti připravil hru v podobě kvízu a pátrání po okolí i uvnitř kostela. V kostele Zvěstování Panně Marii v Janovičkách poblíž Luže si lidé zase mohli vychutnat koncert klasické hudby, který si připravilo Hniličkovo trio.

„Tady v Luži máme otevřeny skoro všechny sakrální stavby, co tady máme, takže kromě tohoto kostela je otevřen ještě kostel sv. Bartoloměje nebo kostel sv. Jiří ve Voleticích,“ řekl Deníku varhaník Petr Jirásko.

Chrudimský kostel Nanebevzetí Panny Marie si připravil prohlídku nově zrekonstruovaného gotického oltáře Panny Marie, sv. Barbory a sv. Kateřiny. Dále si zde lidé mohli vyslechnout přednášku Tomáše Židka o hudbě na Chrudimském kůru za posledních 500 let. Rozhodně mezi velké zajímavosti a lákadla patřily i ukázky starých rukopisů a písemností.

Noc kostelů se tak v Česku uskutečnila již po patnácté a stala se spolu se Slovenskem, Rakouskem a Estonskem zemí, kde mohou lidé navštívit a nahlédnout do církevních prostor, nebo se něco dozvědět a nasát kostelní atmosféru.