„Na nádvoří hradu se musí dostat nejen zásobování, ale případně i složky integrovaného záchranného systému. Mostek byl naposledy opravený v roce 1957 a je potřeba rekonstruovat nejen nosnou desku, ale také provést izolaci mostovky, dlažby a opravit schodiště z mostku. Celkem jsou náklady na tuto první etapu prozatím vyčísleny na osm milionů korun,“ uvedl náměstek hejtmana pro investice a kulturu Roman Línek.

Ve své třetí sezóně po ukončení sociálních služeb na hradě nabídlo Regionální muzeum v Chrudimi ve spolupráci s Pardubickým krajem další zajímavosti.  Kromě historické expozice v patře a útrpného práva ve sklepení byla letos rozšířena domácnost správce panství, vznikla expozice pivovarnictví a od září byla otevřena expozice Umění podobojí – gotické oltáře z Chrudimska, která láká zejména na unikátní oltář z kostela sv. Kateřiny v Chrudimi. 

Vyhlídka svým tvarem připomíná soutok dvou řek.
Unikátní architektura. V Maštalích vyroste pátá rozhledna. Podívejte se

„Celkem na hrad zavítalo skoro 15 tisíc návštěvníků, ať už na samotnou prohlídku, na jednotlivé akce nebo za vyhlášenou anglickou kuchyní Hradní spižírny. Na hradě jsou i prostory na menší zasedání, semináře, koncerty či svatby a celá lokalita se postupně dostává po povědomí turistické veřejnosti,“ zhodnotil sezónu Roman Línek.

V příštím roce se bude vybavení hradu vylepšovat už ve stávajících prostorách. „Rádi bychom tu měli 3D model hradu, edukační místnost k historii vaření piva a byt správce panství doplní ještě historická toaleta. Vylepšit musíme i protipožární zabezpečení,“ řekla ředitelka Regionálního muzea v Chrudimi Klára Habartová.

Po pravé straně před mostkem je penzion, ve kterém dosud sídlí klienti Domova na cestě. „Předpokládáme, že bychom domek převzali v roce 2026, až bude pro klienty k dispozici komunitní bydlení. Potom by mohl sloužit k ubytování turistů. Čeká nás také oprava hradní bašty v těsném sousedství penzionu, ve které je technologie původního vodojemu z roku 1910. Komplex hradu Rychmburk bude určitě dalším atraktivním místem našeho kraje,“ dodal Línek.

Editováno z tiskové zprávy