/ZEDITOVANÁ TISKOVÁ ZPRÁVA/

Instalovaný výkon svítidel díky technologii moderních LED diod klesne z původních 104 kW na čtvrtinu na 27 kW při zachování světelnosti veřejných prostranství a ulic. Výměna světel bude dokončena v srpnu 2024.

„Nový systém osvětlení ušetří městskému rozpočtu několik milionů korun ročně. Díky výměně dosluhujících, zejména sodíkových výbojek za technologicky pokročilejší světelné zdroje snížíme náklady na energie o více než 70 procent. Nová svítidla pomohou omezit i množství světelného smogu ve městě a jeho okolí,“ říká starosta Chrudimi František Pilný.

„Nejen firmy, ale i města a obce modernizují svá energetická řešení a služby. Snižují tím svoji energetickou náročnost a klesá také jejich uhlíková stopa. Jsme proto rádi, že Chrudim i další města v ČR jdou touto udržitelnou cestou společně s námi,“ dodává René Krečmer, ředitel pro osvětlení v ČEZ Energetické služby.

Projekt je financován z Národního plánu obnovy. ČEZ ESCO pro obce nabízí také možnost financování prostřednictvím projektu Osvětlení za korunu.

Projekt Osvětlení za korunu je založený na tom, že obce a města si svítidla nekupují, ale pronajímají. ČEZ Energetické služby hradí všechny náklady z úspor, které přináší výměna starého drahého systému za nový, moderní a úsporný. Životnost dodávaných svítidel je 80-100 tisíc hodin, což je při běžném provozu osvětlovací soustavy 20-25 let.