V rámci preventivních aktivit se policisté snaží dětem vysvětlovat, jak důležité je s rodiči komunikovat a dávat vědět, kde a s kým si hrají nebo že se zdrží venku. Co mají dělat, pokud se ztratí nebo se ocitnou v nějakém nebezpečí.

"Pomáhají nám k tomu příběhy z knížek Policejní pohádky nebo Zajíčkovo nebezpečné dobrodružství. Nejen děti se učí gesto, kterým mohou dát vědět, že jsou v nebezpečí," uvedla mluvčí a preventistka krajského ředitelství Policie Renata Štěpánková.

Prevence u školáků a předškoláků je důležitá.Prevence u školáků a předškoláků je důležitá.Zdroj: Policie ČR

Přidala i rady o tom, co dělat a jak postupovat v případě pohřešování. Na prvním místě je vyhodnotiti situaci – je rozdíl, jestli jde o dítě, dospělého nebo nemocnou osobu. Nutné je pečlivě prohledat dům, byt, sklep, půdu a přilehlé okolí bydliště, někdy, a to bez ohledu na věk. Samozřejmostí je obvolat kamarády, známé a příbuzné. A také zjistit, zda z domu nezmizely peníze, doklady, oblečení a jiné osobní věci hledané osoby.

Zaměstnanci sklárny připravili pro první dámu nápaditý hodinový program.
Eva Pavlová navštívila sklárnu na Oflendě. Odvážně si zkusila vyfouknout ozdobu

Při oznámení na policii budeme potřebovat vědět podrobný popis osoby, jeho markanty – pihy, tetování, jizvy. Dále popis oblečení, ve kterém by pohřešovaná osoba mohla být nebo naposledy byla, její zdravotní a psychický stav. Také aktuální fotografii," doplnila mluvčí policie pro Pardubický kraj.

K rychlému šíření informací o pátrání po dětech v ohrožení slouží aplikace ECHO, která je volně ke stažení a jejíž aktivní využívání výraznou měrou zvyšuje šanci na nalezení pohřešovaných dětí.

V roce 1979 se v New Yorku ztratil šestiletý Evan, který se nevrátil ze školy. I přes rozsáhlé pátrání, nebyl malý chlapec nikdy nalezen. V době jeho zmizení všude kvetla malá drobná květina Pomněnka, anglicky forget-not-me („NEZAPOMEŇ NA MĚ“). Poprvé označil 25. května jako Den pohřešovaných dětí americký prezident Ronald Reagan v roce 1983 a jako Mezinárodní den byl vyhlášen v roce 1986.