„S městem Žytomyr navázaly Pardubice komunikaci na jaře loňského roku těsně po ruské invazi. Memorandum o spolupráci schválilo zastupitelstvo v červnu. Spolupráce je na počátku. Byť jsme loni touto dobou čekali, že bude během pár dnů konec, válka stále trvá a rozvíjet společenské aktivity je komplikované,“ uvedl vedoucí odboru kanceláře primátora Radim Jelínek.

Pardubice mají partnerská města, která zvou na Velkou pardubickou.

Pardubice jsou v partnerství se zahraničními městy skutečnými bardy. Nejdéle se přátelí se švédským městem Skelleftea s 32 tisíci obyvateli. „Z hokejových zápasů mezi týmy obou měst vzniklo v průběhu 60. let skutečné přátelství, které bylo v dubnu 1968 stvrzeno podpisem partnerské smlouvy,“ dodal Jelínek.

Polsko, Nizozemsko, Bulharsko, Německo a zmíněné Švédsko - všude tam mají Pardubice partnerská města, která zvou na Velkou pardubickou nebo Pardubický vinařský půlmaraton.

Utlumená spolupráce je s Tureckem, a to kvůli neaktivitě protějšku a jazykové nevybavenosti zástupců města, kteří byli vysíláni do Pardubic. Na bodu chladu je také partnerství s italským městem Rosignano Marittimo nebo německým Schönebeckem.

Z Žamberku do Japonska

V zahraniční spolupráci je velmi aktivní město Žamberk. „V dubnu to bude třicet let od doby, co jsme uzavřeli partnerství s městem Rice Lake v USA. Spolupracujeme zejména v oblasti studentských výměnných pobytů. Přes Rice Lake jsme získali i dalšího partnera, japonské město Miharu. Máme aktivní vztahy i dalšími městy, a to v Rakousku, Německu nebo Francii. Co se týče Ukrajiny, je to dobrý nápad, budeme o případném partnerství určitě diskutovat,“ řekl žamberský starosta Jiří Mencák.

Město Chrudim mělo už v 90. letech velmi silný přátelský vztah s nizozemským městem Ede. Holanďané dokonce finančně podporovali některé investiční akce, například revitalizaci náhonu řeky Chrudimky nebo výstavbu Centra služeb a sociální pomoci.

"Usuzuji, že se vše omezilo jen na zdvořilostní dopisy k Vánocům či Novému roku, řekl bývalý starosta města Petr Řezníček.

Nakonec město ze země tulipánů, sýrů a dřeváků spolupráci samo v roce 2016 ukončilo. Ovšem tamní hasiči se s chrudimskými setkávají dodnes bez ohledu na chybějící memoranda.

Dalšími chrudimskými partnery jsou slovenský Svidník, polská Olešnice a chorvatský Motovun. „Jsem na privátní úrovni v kontaktu s Motovunem, Olešnicí a bývalým primátorem Svidníku. Loni před Vánoci jsem byl s hejtmanem v Prešově. Tam jsem se potkal s primátorkou Svidníku a z její řeči usuzuji, že se vše omezilo jen na zdvořilostní dopisy k Vánocům či Novému roku. Možná i covidová doba mohla sehrát negativní úlohu v posilování a rozvíjení spolupráce mezi městy. Také někde proniklo do mediálního prostoru, že současná koalice uvažuje o revizi významu partnerské spolupráce,“ odpověděl na otázku Deníku bývalý starosta města Petr Řezníček, který je nyní v roli opozičního zastupitele.

Po stopách Ďáblovy bible

To, že covidová doba vztahy se zahraničními partnerskými městy ochladila nebo dokonce zbrzdila, připouští i chrudimský starosta František Pilný. „Ovšem nyní se snažíme vše opět oživit. Předseda komise pro zahraniční vztahy Roman Málek na tom intenzivně pracuje a věřím, že se vše vrátí do starých kolejí. Co se týče potenciálního partnerského města ze Zakarpatské Ukrajiny, já osobně bych tento svazek uvítal,“ řekl starosta Pilný.

Pardubický kraj má s příhraničním ukrajinským regionem nadstandardní vztahy.

Chrast na Chrudimsku dosud žádného zahraničního partnera nemá, některé město z užhorodské oblasti by tak pro něj mohlo připadnout v úvahu. „Určitě si o tom rád osobně s panem hejtmanem popovídám, rozhodně to nezamítám,“ uvedl starosta Vojtěch Krňanský, který projevil před časem přání, aby se partnerem města stal Stockholm.

Tam se nachází originál Ďáblovy bible, která byla podle pověsti sepsána v klášteře v Podlažicích, které jsou místní částí Chrasti. „Samozřejmě jsme navštívili muzeum, abychom Codex gigas viděli. Jsem rád, že tamní knihovník už ví, kde se nachází město Chrast,“ poznamenal s úsměvem Krňanský.

Pardubický kraj má s příhraničním ukrajinským regionem nadstandardní vztahy. Nedávno jednal předseda Zakarpatské oblastní rady Volodymyr Čubirko s hejtmanem Martinem Netolickým o dodávkách humanitární pomoci a projektech v oblasti zdravotnictví a následné rehabilitační péče.

„Po vypuknutí válečného konfliktu na Ukrajině jsme začali společně s dobrovolnými a státními hasiči organizovat centrální sklad a distribuci pomoci, která se sbírala na jednotlivých obcích. Následně jsme centrálně vypravovali kamiony přímo do Užhorodu. Zásilka poté s pomocí kolegů ze Zakarpatí mířila dále na východ země. Celkem se takto podařilo vypravit přes 30 kamionů. Kromě toho jsme pomohli také s vybavením nemocnic, a to lůžky, které jsme v rámci pravidelné obměny vyřazovali z našich nemocnic akutní a následné péče, či dodávkami léků a dalšího zdravotnického materiálu,“ zrekapituloval pomoc hejtman Netolický, který v loňském roce navštívil Zakarpatskou oblast opakovaně.

Jeho představa o partnerství měst a obcí Pardubického kraje s protějšky ze Zakarpatské Ukrajiny se podle jeho slov netýká jen humanitární pomoci. „Jde především o kulturní či sportovní výměnu nebo spolupráci škol. Jako dobrý příklad mohou sloužit například Svitavy, které velmi úzce spolupracují s Perečínem,“ poukázal hejtman, který se svým protějškem hovořil také o pokračování podpory rozvojových projektů v oblasti zdravotnictví v letošním roce.

close Zástupci Pardubického kraje se zakarpatským regionem už dlouhou dobu spolupracují. V roce 2019 společně se starostou Svitav Davidem Šimkem předali v rámci humanitární pomoci městu Pěrečín  sanitu WV Transporter T6. info Zdroj: Pardubický kraj zoom_in Zástupci Pardubického kraje se zakarpatským regionem už dlouhou dobu spolupracují. V roce 2019 společně se starostou Svitav Davidem Šimkem předali v rámci humanitární pomoci městu Pěrečín sanitu WV Transporter T6.

„Zakarpatská oblast připravuje velký projekt na rozšíření zázemí rehabilitační nemocnice pro válečné veterány v Užhorodě, ve které jsme v loňském roce pomohli s budováním výtahu. Ten by měl být hotov letos na jaře a další aktivity by měly navazovat. Jedná se především o vybudování rehabilitačního sálu se speciálním přístrojovým vybavením, které bychom mohli pomoci obstarat,“ přiblížil další plány pomoci hejtman Martin Netolický.

Partnerská města

Česká Třebová
Agrate Brianza, Itálie
Oława, Polsko Svit, Slovensko

Hlinsko
Civitella d'Agliano, Itálie
Púchov, Slovensko

Holice
Medzev, Slovensko Strzelce Opolskie, Polsko

Chrudim
Motovun, Chorvatsko
Oleśnica, Polsko
Svidník, Slovensko
Znojmo, Česko

Kunvald
Lititz, Spojené státy

Lanškroun
Dzierżoniów, Polsko
Castiglione in Teverina, Itálie
Hajdúszoboszló, Maďarsko
Kežmarok, Slovensko
Serock, Polsko

Letohrad
Daruvar, Chorvatsko
Hausen am Albis, Švýcarsko
Niemcza, Polsko

Litomyšl
Levoča, Slovensko
Roden, Nizozemsko
San Polo d'Enza, Itálie

Moravská Třebová
Banská Štiavnica, Slovensko
Staufenberg, Německo
Vlaardingen, Nizozemsko

Pardubice
Bełchatów, Polsko
Çanakkale, Turecko
Doetinchem, Nizozemsko
East Lothian, Skotsko, Velká Británie
Golegã, Portugalsko
Jerez de la Frontera, Španělsko
Merano, Itálie
Pernik, Bulharsko
Rosignano Marittimo, Itálie
Schönebeck, Německo
Selb, Německo
Sežana, Slovinsko
Skellefteå, Švédsko
Vysoké Tatry, Slovensko
Waregem, Belgie

Polička
Ebes, Maďarsko
Hohenems, Rakousko
Meilen, Švýcarsko
Westerveld, Nizozemsko

Sezemice
Neuville-Saint-Vaast, Francie

Svitavy
Stendal, Německo
Plochingen, Německo
Weesp, Nizozemsko
Strzelin, Polsko
Lądek-Zdrój, Polsko
Žiar nad Hronom, Slovensko

Ústí nad Orlicí
Amberg, Německo
Bystrzyca Kłodzka, Polsko
Massa Martana, Itálie
Neukölln (Berlín), Německo
Poprad, Slovensko

Vysoké Mýto
Dolni Čiflik, Bulharsko
Korbach, Německo
Ozorków, Polsko
Pyrzyce, Polsko
Spišská Belá, Slovensko
Varna, Bulharsko

Žamberk
Fresagrandinaria, Itálie
Miharu, Japonsko
Nowa Sól, Polsko
Püttlingen, Německo
Rice Lake, Spojené státy
Saint-Michel-sur-Orge, Francie
Senftenberg, Německo
Senftenberg, Rakousko
Veszprém, Maďarsko
Woerden, Nizozemsko