"Pan prezident mě tím příjemně překvapil. Díky tomu jsme vedli rozhovor dvou lidí, kteří vědí, o čem mluví," řekl Deníku ředitel Hamzovy léčebny Václav Volejník.

Petr Pavel s manželkou si prošli část parku a v dětském pavilonu se setkali s malými pacienty, kteří právě v klubovně sledovali hokej v televizi. "Bylo to velmi spontánní. Pan prezident vešel dovnitř, hned se ptal, jaké je skóre, odpovídal dětem na otázky. Když jsme vyšli před pavilon, už na něj čekaly desítky lidí, kteří ho nadšeně vítali," uvedl ředitel s úsměvem.

Pavlovy kroky prvního muže českého státu poté vedly do pavilonu F, který jako jediný není lůžkový a jsou v něm umístěny nejmodernější dignostické a rehabilitační přístroje. Také v tomto objektu došlo k setkání s malými i dospělými pacienty a krátkým rozhovorům.

Prezident se zajímal o chod léčebny i její financování a rozhovor by se jistě protáhl na delší čas, avšak bylo nutné spěchat kvůli besedě ve vysokomýtském divadle. První dáma dostala krásnou květinu ve starorůžové barvě a prezidentský pár také jako dárek obdržel dřevěnou bedýnku zaplněnou mnoha předměty.

Zvlášť osobitá byla šiška vzácné Jeffreyovy borovice, kterou Petr Pavel okamžitě pojmenoval s tím, že kdysi malou sazenici měl, ale časem uhynula. Několik semínek od zaměstnanců léčebny mu tak dá možnost své pěstitelské pokusy zopakovat.

V bedýnce byly knihy o Hamzově léčebně, nahraný film o ní, ale i obrázky, slavnostní arch příležitostné známky se zakladatelem léčebny dr. Hamzou a spousta dalších dárků. Mezi nimi i ošatka s vyhlášenými koláčky, které šikovné ženy v léčebně pečou. "Moc je chválil, máme radost. Byla to milá krásná návštěva a myslím, že jsme se všichni cítili hezky," dodal ředitel Václav Volejník.

Zaměstnanci sklárny připravili pro první dámu nápaditý hodinový program.
Eva Pavlová navštívila sklárnu na Oflendě. Odvážně si zkusila vyfouknout ozdobu

Petr Pavel je třetí z českých prezidentů, kteří Hamzovu léčebnu v Luži na Chrudimsku navštívili. V roce 1901 nebo 1902 měl do areálu zavítat T.G. Masaryk, který se s profesorem Františkem Hamzou přátelil. Masarykova dcera Alice měla ještě uzší vztahy - František Hamza byl v přípravném výboru, který v republice společně s ní založil Český červený kříž.

Podruhé T.G.M. přijel do léčebny v roce 1906 ,kdy pobýval v Krucemburku u Ždírce nad Doubravou.

V roce 2009 Hamzova léčebna přivítala prezidenta Václava Klause.

Borovice Jeffreyova (Pinus jeffreyi) je hospodářsky velmi významná severoamerická borovice. Patří mezi tříjehličné druhy, je příbuzná s borovicí těžkou, se kterou bývá často zaměňována. Souhrnně jsou oba tyto druhy nazývány „Western yellow pine“. V poslední době je často vysazována do parků a okrasných výsadeb v městských aglomeracích. V lesních porostech v ČR se vyskytuje pouze sporadicky. (Zdroj: Wikipedia)