„Oslovili jsme řadu institucí a spolků, a to i mimo náš region. O podporu jsme požádali média, divadla, mikroregiony i místní akční skupiny, Senát a mnoho dalších. Velkou sílu měla společenská setkání v obci, při nichž jsme si předávali informace o anketě a hlasování. S napětím jsme sledovali průběh hlasování a emotivně prožívali každou desítku přibývajících hlasů,“ řekla starostka Mrákotína Ludmila Vacková, která strom do ankety společně s místní akční skupinou a mikroregionem Skutečsko-Ležáky strom do ankety nominovala.

Mrákotínští původně vůbec nečekali, že by se osamělá hruška v poli probojovala do národního finále. Ale nastal pravý opak - hlasující svým specifickým tvarem strom zaujal natolik, že ho poslali až do superfinálového kola. A právě v něm skončila na krásném pátém místě.

Hrušeň z Mrákotína u Skutče
Hruška z Mrákotína je ve finále Evropského stromu roku

Letošní slavnostní předávání cen se uskutečnilo v jednom z nejprestižnějších míst v komplexu Evropského parlamentu v Bruselu: v amfiteátru Yehudi Menuhina. Ceremonii doprovodila několikadenní výstava představující všechny stromy finalistů, která zde zůstane až do pátku. Jedno z ocenění předal také ministr životního prostředí Petr Hladík.

„Těší mě, že jsme i letos vyslali do mezinárodní soutěže Evropský strom roku vítěze české varianty této ankety. Nadace Partnerství ji každoročně pořádá s cílem poukázat na naše stromy se zajímavými příběhy, ke kterým mají lidé z okolí osobitý vztah. Vytvoření vztahu k přírodě je totiž zásadní pro její ochranu. O to se například snaží i projekt Sázíme budoucnost, který realizuje právě Nadace Partnerství s finanční podporou Ministerstva životního prostředí. Se stromy by se mělo nakládat jako s přírodním a kulturním dědictvím. A jsem rád, že Česko reprezentuje právě památná Mrákotínská hruška,” uvádí ministr životního prostředí Petr Hladík.

Zdroj: Youtube

Evropským stromem roku se stal polský buk nazvaný Srdce zahrady z regionu Niemcza. Polsko tak potvrdilo roli favorita a čestný titul získali již třetí rok v řadě. Na druhém místě se umístil Plačící buk z Bayeux z francouzské Normandie. Třetí místo patří Tisíciletému olivovníku z Luras z italské Sardinie. Česká Hruška v širém poli v napínavém únorovém zápase obsadila nakonec páté místo s podporou přes 10 tisíc hlasů.

Nominace pro český Strom roku 2024 se otevřou hned po Velikonocích v úterý 2. dubna. "Jděte do toho! Díky této akci jsme prožívali a stále prožíváme společenské semknutí," vvyzvala Světlana Malínská z mrákotínského obecního úřadu.

"Lovec stromů" Rob McBride
Lípu z ankety navštívil britský lovec stromů

O tom, že české stromy jsou krásné, svědčí úspěch osm set let staré lípy z Lipky u Horního Bradla v Pardubickém kraji, která se v evropské soutěži Strom roku v roce 2017 umístila na třetí příčce. Mrákotínská hruška je proti lípě mladice, je stará 110 roků. Kolem kmenu měří asi dva metry a na výšku osm, ale i přesto dokázala zaujmout tisíce hlasujících.

Finální pořadí stromů v anketě:

Pořadí Název stromu Země Počet hlasů

1 Srdce zahrady Polsko 39,158

2 Buk z Bayeux Francie 24,807

3 Tisíciletý olivovník z Luras Itálie 13,933

4 Kamélie Portugalsko 13,508

5 Stojí hruška v širém poli Česká republika 10,433

6 Španělský dub La Vega Španělsko 9,995

7 Lípa Maria Nizozemí 9,976

8 Tisíciletý dub Ukrajina 8,886

9 Dub Kaņepju Lotyšsko 8,149

10 Kaštanovník v Acton Parku ve Wrexhamu Velká Británie 7,180

11 Strom litevského patriarchy Litva 6,656

12 Viiraltův dub Estonsko 5,703

13 Zelená dáma národního parku "Krka" Chorvatsko 5,690

14 Dub rodiny Pálffyů Slovensko 5,204

15 Cedr u školy Sainte-Marie Belgie 4,834

Celkový počet hlasů: 174,112