"První ochutnávka ze spolupráce značek Vasky a Botas. Bílé kožené tenisky v sobě snoubí nadčasový design a kvalitní ruční výrobu. Právě teď jsou navíc předprodeji za zvýhodněnou cenu 2 499 Kč. Obujte je mezi prvními a vykročte si v botaskách nové generace," stojí na stránkách firmy Vasky. Dodání obuvi v bílé, černé a botaskových barvách trikolory bude až za tři měsíce, prozatím lidé mohou zaplatit pětistovkovou zálohu.

"Teď je načase ukázat i konkrétní výsledky spolupráce s ikonickou obuvnickou firmou. Botasky si zaslouží nejen své pokračování, ale také nový moderní design. Proto vznikla kolekce tenisek, která harmonicky kombinuje styly obou značek. Z Vasek si bere minimalistický design, u Botas zase čerpá špetku sportovní inspirace. Výsledkem je model, který příjemně doplní a pozvedne každý sportovní i elegantní outfit. Kromě univerzálního využití vám ale tenisky nabídnou i tolik potřebné pohodlí. Kožený svršek, podšívka i stélka boty se přizpůsobí tvaru vaší nohy a díky použitým materiálům a kvalitnímu zpracování můžete nové boty obouvat hned několik sezón," píše se na webu nového majitele značky Botas Skuteč.

Lidé jsou ze vzkříšení botasek nadšeni. "Moje maminka šila v holické pobočce Botas právě legendární botasky. Chodila jsem za ní do fabriky, jako malá holka. Psal se rok 1982. Měla jsem zvláštní povolení a koukala, jak našívala ty legendární barevné trojúhelníčky…Kolikrát si prošila prsty… Kůže byla pevná a kvalitní. Cítím tu vůni kůže ještě teď," svěřila se na facebooku diskutující Iva.

Den předtím, než zlínský podnikatel Václav Staněk, majitel firmy Vasky, získal oficiálně značku Botas, napsal na sociální síť Twitter stručně: "Tak se to povedlo! Dnes jsem si koupil botasky. Věřím, že poctivé řemeslo vydrží."

Okamžitě se ze všech koutů republiky pod jeho postem objevily gratulace provázené vírou, že značka Botas přežije dnešní dny. Některé ohlasy byly vtipné. "Když jsem říkal kup si Botasky, myslel jsem boty a ne firmu. Držím palce a díky za záchranu značky mého dětství," popřál novému vlastníkovi legendární značky diskutující Pavel.

Avizovaná cena botasek-vasek podle webu vasky.cz se pohybuje kolem dvou a půl tisíc korun. To se příliš neliší od současné nabídky skutečské firmy Botas, která i přesto, že je v likvidaci, provozuje svůj e-shop. Tam už je ale nabídka notně prořídlá, třeba unisex volnočasová stylová bota je k dostání jen ve velikosti 37.

Podobně je to u dalších druhů sportovní obuvi. Třeba ta z kolekce botas classic 66 limited edition, jejíž design navrhl Michal Hrůza, populární zpěvák a frontman skupiny "Kapela hrůzy", je ve velikosti 42 a firma má k prodeji jeden poslední pár.