„Lokálně se může vyskytnout přívalový déšť se zatopením podchodů, podjezdů, sklepů a níže položených míst a rozvodnění malých toků. Možnost izolovaných škod větrem, zejména v důsledku lámání větví stromů. Nebezpečí mohou představovat i menší kroupy a blesky," uvádí na svém webu Český hydrometeorologický ústav.

Zachráněné zvíře neutrpělo naštěstí zranění, a tak mohlo být vypuštěno zpět do volné přírody.
Březí srnka spadla v Hlinsku do třicetimetrové jámy. Zachránili ji hasiči

Podle odborníků na vývoj počasí je třeba dbát na bezpečnost především s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími předměty, hlavně větvemi. Při řízení vozidla v bouřce snížit rychlost jízdy a jet velmi opatrně. Vývoj a postup bouřek lze sledovat na výstupu z meteorologických radarů v mobilní aplikaci ČHMÚ nebo na webových stránkách www.chmi.cz.

Výstraha platí na východě Čech pro celé území Královéhradeckého kraje a část Pardubického.

Bouřky se v posledních dnech objevují na celém území Chrudimska. O víkendu se například na Heřmanoměstecku objevily i kroupy, což pokazilo radost zahrádkářům. "Mám v bramborách strašně moc vody a rajčata jsou utlučená kroupami. Nevím, jestli se to vzpamatuje," řekla důchodkyně Eva, která má malou zahrádku u vesnického domku.

Větší bouřky se objevily v neděli 19. května, ale zasáhly hlavně okres Ústí nad Orlicí. Na Chrudimsku nebyl naštěstí poničen majetek a  bouřka jen poskytla skvělou podívanou na oblohu a dodala zemi potřebnou vláhu.

Mohlo by vás zajímat: Čápata ze Sezemic byla vysílená podvýživou, skončila v záchranné stanici Pasíčka

Zdroj: Záchranná stanice Pasíčka