Její autor, Bohumil Kafka, menší soch koně z bronzu vytvořil jako předobraz pomníku Jana Žižky na Vítkově, šlo o jeden ze stěžejních přípravných modelů. Po jeho smrti doputovala před více než 70 lety do sídla tehdejšího hipologického muzea do Slatiňan, kde je dodnes.

Kůň stojí na zánovním pískovcovém soklu, ale při podrobnějším zkoumání jsou vidět malé rezavějící plochy a trochu nesourodá patina s mapami od ptačích exkrementů. V nejspodnější části hlavy je znatelná i miniaturní navrtaná dírka pro odtok vody. Ale i přesto je socha stále v poměrně dobré kondici a potřebuje jen trochu specializované údržby.

close Oprava si vyžádá 180 tisíc korun, už je vyhotoven znalecký posudek. info Zdroj: Pardubický kraj zoom_in Oprava si vyžádá 180 tisíc korun, už je vyhotoven znalecký posudek.

„Nechali jsme si vypracovat odborný restaurátorský průzkum sochy s možnostmi renovace,“ řekl kastelán zámku Jaroslav Bušta . Z průzkumu vyplynulo, že je bronzová dominanta zámeckého parku v poměrně dobrém stavu, ale je potřeba se o ni odborně starat.

„Byla umístěna v Kafkově ateliéru a původně se asi nepočítalo s jejím vystavením venku. Proto neměla třeba ani ochranný nátěr nebo dírky na odtok vody. Ta v soše postupně kondenzuje a jen z hlavy jsme vypustili asi 20 litrů. Problémem jsou i vnitřní železné šrouby, které rychleji korodují, proto se letos v létě pustíme do asi čtrnáctidenní renovace, která je odhadnutá na bezmála 180 tisíc korun. Uvítáme jakoukoliv finanční pomoc s tímto neplánovaným výdajem,“ dodal kastelán.

Slatiňanský zámek je velkým turistickým magnetem našeho kraje. Díky významným sbírkám Auerspergů a vedlejšímu hřebčínu starokladrubských vraníků byl vždy spojován s koňmi. Rád podpořím renovaci této Kafkovy sochy koně svou záštitou spojenou s částkou 50 tisíc korun,“ přislíbil náměstek hejtmana Pardubického kraje pro kulturu a investice Roman Línek, který si sochu uprostřed rozkvetlé zahrady prohlédl.

Slatiňanský zámek je v majetku Národního památkového ústavu a nedávno prošel první etapou rozsáhlé rekonstrukce. Je asi nejlépe interiérově vybaveným zámkem v celém širokém okolí a jeho kastelán Jaroslav Bušta se dlouhodobě snaží podle fotografií a dobových dokumentů dohledávat všechny předměty, které byly po znárodnění z majetku Auerspergů ve Slatiňanech odvezeny na další místa, a vrátit je do původních prostor. To se mu zčásti daří.

Mohlo by vás zajímat: Hokejový boom v Chrudimi: Kolik stojí vychovat nového Jágra nebo Pastrňáka?

Malí hokejisté HC Chrudim netrénují jen na ledě | Video: Bohumil Roub