„V Británii je aromaterapie součástí oficiální komplementární medicíny, která je uznávaná jako doplňková zdravotní péče. To znamená, že vám ošetření může doporučit lékař, pokud vyhodnotí například, že vaše potíže jsou psychosomatického původu a potřebujete ulevit při stresové zátěži,“ vysvětluje aromaterapeutka Adéla Zrubecká, spolumajitelka společnosti Nobilis Tilia.

U nás v České republice se sice lze kvalifikovat jako aromaterapeut, ale není to uznávaná živnost, takže živnostenské oprávnění k podnikání je možné získat buď na rekondiční masáže, kosmetiku nebo poradenství v oblasti zdravého životního stylu. A teprve v rámci těchto profesí se dá aromaterapie aplikovat.
Přes nos i přes pokožku
Aromaterapeutka Adéla Zrubecká
Leckde se dočtete, jaký éterický olej z jaké byliny je vhodný k použití pro ten který zdravotní neduh. Ale jak takovou samoléčbu dělat?
„Je mnoho různých způsobů aplikace aromaterapie. Aromalampa je pouze jednou z nich. Ta využívá těkavých vlastností éterických olejů, které se pomocí tepla dostávají do ovzduší. Podle svého složení a účinků působí jak protivirově a antibakteriálně na pročištění vzduchu, tak cíleně přes čichové ústrojí na konkrétní fyzické či psychické potíže,“ říká Adéla Zrubecká.
Aromaterapii ovšem můžete využívat také přes pokožku, a to například v kosmetickém či masážním ošetření, v koupelích nebo v produktech aromaterapeutické kosmetiky.
Centrum aromaterapie společnosti Nobilis Tilia - Vlčihorská zahrada
Pročistěte vzduch
Pravidelným využíváním se náchylnost k běžným onemocněním postupem času snižuje. Éterické oleje fungují i na fyzické úrovni. V kontaktu se vzduchem se vypařují a pročišťují tak automaticky okolní prostředí a likvidují choroboplodné zárodky. Většina z éterických olejů má totiž silné antiseptické, antibakteriální a protiplísňové účinky. Specifické působení každého oleje také vyvolává biologickou aktivitu těla a pomáhá harmonizovat orgány.

„Při pravidelném používání olejů docílíte bezprostřední úlevy při řadě potíží, předejdete komplikacím nebo preventivně zamezíte některým onemocněním. Navíc éterické oleje posilují přirozenou obranyschopnost organismu,“ říká aromaterapeutka.
Pro snadné rozptylování olejů zvláště v době chřipkových epidemií dobře poslouží aroma difuzéry, které rychle a šetrně vypařují aktivní látky do okolí.
Proti virům i na uklidnění
V období s oslabenou imunitou doporučuje Adéla Zrubecká protivirové éterické oleje citron či bergamot. Pro vylučování toxinů tea tree.

Esenciální olej ravintsara má vysoce silné protivirové účinky a zároveň čistí a posiluje dýchací systém. Meduňka navíc uvolní od napětí stejně jako lemongras. Intenzivní pronikavá vůně eukalyptu pomůže vykašlávání a celkově posílí. Pro uvolnění dýchacích cest je skvělý tělový balzám s eukalyptem, přírodním kafrem, a mentolem.
Šanta sibiřská je po citrónu vonící léčivka. Skvěle se dá použít při bronchitidě.
Odbornice doporučuje k prohřátí pokožky aplikaci masáží hrudníku a zad, ale také chodidel na akupresurní body, nebo na spánky.
Z nádechu do krve za čtvrt hodiny
Jak inhalace éterických olejů v aromaterii přesně funguje? Molekuly účinných látek z esenciálních olejů se z nosu přes olfaktorické nervy dostávají až do mozku, kde působí na emoce, chování, ale například i na dlouhodobou paměť.

Při vdechování se účinné látky dostanou do průdušek, plicních sklípků a krevních kapilár a touto cestou pak do jednotlivých orgánů. V krvi je lze přitom prokázat již po patnácti minutách po aplikaci. Vůně jsou nejkratší zkratkou k emocím.
Nekupujte napodobeniny
Při nákupech esenciálních olejů je dobrá dávat pozor. Dají se totiž napodobit a vyrobit také synteticky. Takové však postrádají léčivé účinky.
„Kromě zcela syntetických olejů můžete narazit také na přírodní esenciální oleje ředěné těmi syntetickými. Podle pouhého čichu je ale těžko rozpoznáte. Nekvalitní oleje jsou často levnější a na etiketě jim chybí několik důležitých informací. Například každý produkt Nobilis Tilia v České republice a na Slovensku nosí certifikát CPK nebo CPK BIO, které garantuje čistě přírodní a bio organické ingredience. Jde o jedny z nejpřísnějších certifikací na světě a ručí za vysokou kvalitu rostlinných surovin z ekologického zemědělství nebo z volné přírody,“ dodává Adéla Zrubecká