Jíst v určený čas, před jídlem si píchnout inzulín, několikrát denně si měřit cukr v krvi. Tak vypadá život diabetika Vojtěcha Habigera. „Člověk si zvykne, i když je to na začátku těžké. Nijak mi to nekomplikuje život. Můžu dělat skoro cokoliv. Sportovat, jíst, všechno se dá zvládnout, aniž bych byl příliš limitovaný,“ svěřil se Brňan.

Policisté s hasiči namátkově kontrolují auta na hraničním přechodu z rakouského Drasenhofenu do Mikulova.
Obrana proti koronaviru: hranice obsadila policie. Cestujícím lidem měří teplotu

Před dvěma lety se s cukrovkou léčilo přes dvaaosmdesát tisíc Jihomoravanů, ukazují nejnovější data českého Ústavu zdravotnických informací a statistiky. Oproti roku 2017 diabetiků v kraji lehce ubylo. Tehdy na jižní Moravě na cukrovku zemřelo přes 350 lidí.

V témže roce ji lékaři nově diagnostikovali více než dvanácti a půl tisícům lidí v Jihomoravském kraji. Za pozdější roky data zatím nejsou zpracovaná.

Vizualizace tréninkové haly pro bruslení a hokej v Neužilově ulici v brněnských Bohunicích.
Kryté bruslení v Bohunicích je o krok blíž. Opozice kritizuje lokalitu

Výraznou roli při onemocnění cukrovkou hraje genetika. „Vliv má ale i způsob našeho života. Nestravujeme se dobře, žijeme rychle, jsme ve stresu,“ vysvětlila diabetoložka Eva Fenclová.

Hrozí oslepnutí

Cukrovka v Jihomoravském kraji

- V roce 2017 zemřelo na cukrovku 358 lidí, v poměru na počet obyvatel kraje je to čtvrté nejnižší číslo z republiky.
- Naprostá většina byla nad čtyřicet let.
- Lékaři v roce 2017 diagnostikovali cukrovku 12 671 lidem v kraji.
- V roce 2018 bylo v kraji 82 804 lidí s cukrovkou, diabetiků mužů bylo na jižní Moravě o 2 350 více než žen.
- V roce 2017 bylo v kraji o 791 diabetiků víc, v roce 2016 jich bylo o 11 379 víc.

Špatná nebo žádná léčba diabetu vede k zdravotním problémům, například postižení ledvin, oslepnutí nebo postižení nervů. Lidé s cukrovkou mívají často těžší průběh infekcí nebo dostanou dřív infarkt. „Léčba cukrovky je dobře dostupná. Člověk musí hlavně přizpůsobit jídelníček a dodržovat pokyny lékaře. Většinu výdajů navíc platí pojišťovna,“ zhodnotil člen výkonného výboru svazu diabetiků Ladislav Rylich.

Všeobecná zdravotní pojišťovna za své klienty s cukrovkou zaplatila v roce 2018 přes sedm miliard korun. Na jižní Moravě dosáhly náklady na léčbu a ostatní péči o sedmapadesát tisíc diabetiků téměř 740 milionů korun. „V posledních pěti letech se náklady za tuto nemoc zvýšily skoro o devatenáct procent, přestože nemocných přibylo jen něco přes čtyři procenta,“ uvedl mluvčí pojišťovny Vlastimil Sršeň. Jedním z hlavních důvodů je podle něj přístup klientů k modernějším léčivým přípravkům.

Brno 26.1.2020 - HC Kometa Brno - Martin Zaťovič
Bitva se Spartou? Bude to sledovat celá republika, říká kapitán Komety Zaťovič

Právě za léky na recept padlo šedesát procent výdajů pojišťovny za cukrovku, dalších deset pak za vybavení pro diabetiky. „Třeba inzulinová pumpa stojí skoro sto tisíc, bez pojišťovny si ji normální člověk nemůže dovolit,“ poznamenal Habiger. Přístroj na těle diabetika do něj konstantně dodává základní dávku inzulinu.

Že je moderní vybavení na léčbu nákladnější, souhlasí i Fenclová. „Léky jsou dražší, rozhodně to ale nejsou vyhozené peníze. Dobrá léčba cukrovky oddálí přidružené komplikace,“ zhodnotila.

Aktivisté z hnutí Animal Rebellion převlečení za krávy, jahody a banány protestovali v sobotu odpoledne v brněnském obchodním domě na Dornychu proti mlékárenskému průmyslu.
Krávy tančily mezi zeleninou. Aktivisté v Brně kritizovali mléčný průmysl

Zabránit vzniku cukrovky může zdravý životní styl a dostatek pohybu. „Lidé by se měli hýbat každý druhý den alespoň dvacet minut. A pokud se cukrovka objeví, je sport pořád doporučovaný,“ poznamenal lékař Tomáš Klobas.

JANA TOMALOVÁ