I když registrace pro menší děti a pro zájemce o posilující dávku od 55 let měla začít oficiálně v pondělí, stejně jako v minulosti u jiných věkových skupin bylo možné se do systému přihlásit už večer předtím.

ON-LINE ke koronaviru čtěte ZDE

Další možností pro mladší děti je očkování v ordinacích praktických lékařů pro děti a dorost, kam se lidé nemusí registrovat přes internet, ale osloví přímo lékaře. Vakcíny proti covidu pro děti dorazí do Česka v úterý. Podle Vojtěcha půjde o 300 tisíc dávek. Objednalo si je 120 ordinací. Rozvézt je má distributor Avenier. 

Využití vakcíny Pfizer pro děti do 11 let schválily jako první Spojené státy americké.
PŘEHLEDNĚ: Očkování proti covidu u dětí. Vše, co byste měli vědět

Rodiče přihlásili k očkování proti covidu-19 zatím asi šest tisíc dětí ve věku pět až 11 let, řekl novinářům po deváté hodině ráno ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO).

Menší děti budou mít vakcínu od firmy Pfizer/BioNTech asi třetinové síly. Objednáno je 300 tisíc dávek. Dětí ve věku od pěti do 11 let je v Česku téměř 800 tisíc. K očkování této věkové skupiny má dnes několik odborných lékařských společností vydat společné doporučení.

Přihlásit se k očkování posilující dávkou mohou už po pěti měsících lidé starší 55 let. Dosud mohli další vakcínu dostat po půl roce od dokončeného očkování. Za týden ministerstvo umožní registrace po pěti měsících i pro padesátníky. Dosud měli zkrácenou lhůtu pro posilující dávku lidé nad 60 let a chronicky nemocní.

Posílení imunity  

Odborníci upozorňují, že účinnost očkování po několika měsících slábne, doporučují proto třetí dávku, která imunitu obnoví zhruba za týden. Aplikovat si ji zatím nechalo víc než 1,5 milionu lidí. V posledních týdnech i kvůli tomuto slábnutí imunity přibývá lidí, kteří se nakazili po dokončeném očkování. V listopadu a prosinci tvoří asi třetinu případů. Lidí po třetí dávce je za prosinec 0,7 procenta.

Vyhláška počítá s odškodněním za újmu, která vznikne v přesně určené době po aplikaci vakcíny
Česko má vyhlášku na odškodnění po povinném očkování. Covid v ní nefiguruje

Vakcína chrání zejména před vážným průběhem nemoci, který by vyžadoval hospitalizaci. V listopadu potřebovalo péči v nemocnicích asi 6700 nakažených covidem-19 ze zhruba 6,5 milionu plně očkovaných starších 16 let a 8700 z 2,9 milionu bez dokončeného očkování. U očkovaných je to 0,1 procenta a 0,3 procenta u neočkovaných, tedy asi třikrát víc.