Opravdu nestačí jen kontrolovat plíce dlouholetých silných kuřáků, kterým od letošního ledna screening plic proplácejí zdravotní pojišťovny. Pneumologové volají po novém nastavení preventivních programů pro širší část populace a po rychlém zavedení do praxe. Velké množství lidí totiž vůbec nemá ponětí, že by mohli mít nemocné plíce, proto příznaky, jako jsou dlouhodobé kašlání či dušnost, zanedbávají a k lékařům přijdou, když už je pozdě.

Záchrana stovek tisíc lidí

Podle odborníků může až 450 tisíc jedinců v České republice žít se zatím nediagnostikovanou chronickou obstrukční plicní nemocí, ve zkratce označovanou CHOPN. V případě rakoviny plic zase odhadem až 80 procent lidí přichází k lékaři s již tak pokročilou nemocí, že většinou nemají šanci na úplné vyléčení ani při použití veškeré moderní léčby.

CD s názvem Jak a proč přestat kouřit neslo fotografii Jiřího Bartošky s cigaretou v ruce. Šlo samozřejmě o vtip
Jiří Bartoška zahajuje kampaň proti kouření? Jeho kardiolog prozrazuje detaily

Aby se v budoucnu povedlo zachránit až tisíce životů, měly by při preventivních vyšetřeních u praktického lékaře přibýt i otázky na to, kde člověk žije a pracuje, nebo zda má nemoc respiračního traktu v rodině.

Zcela zásadní je vliv průmyslu a kamionové dopravy. Velmi záleží na tom, jak daleko od zdrojů znečištění člověk bydlí a zejména v jaké vzdálenosti od těchto zdrojů sportuje či se aktivně pohybuje. Klidně i obyčejná procházka se psem může být v některých lokalitách přímo škodlivá – podle pneumologů například na pražském Spořilově.

Kde dýcháme smrtelný koktejl?

„Obyvatelé lokalit, jako jsou Ostrava, Karviná, Bílina, Ústí nad Labem či některé části Prahy nebo Brna, dýchají jiný vzduch než lidé na Vysočině. Jinak je riziku vdechování škodlivých částic vystaven zaměstnanec dolu nebo lakovny než například účetní. V globálním měřítku se jasně ukazuje, že klimatické změny, jejichž projevem jsou ničivé požáry, sucho a všudypřítomný prach, naše zdraví dramaticky ovlivňují. Společně s kouřením pak vytvářejí smrtelný koktejl pro vznik rakoviny, CHOPN a nejrůznějších fibróz,“ vysvětluje doc. MUDr. Vladimír Koblížek, Ph.D., vědecký sekretář České pneumologické a ftizeologické společnosti.

Zdroj: Youtube

Otestujte své plíce

Pokud nechcete čekat na změnu pravidel v plicním screeningu, zkuste si na pár otázek odpovědět sami už teď v našem testu. Zamyslete se nad tím, jak na tom jste zdravotně, a jestli vás netrápí některý z následujících příznaků:

1. Nezvládáte dříve běžnou fyzickou zátěž, třeba vyjít schody či menší kopec, bez zadýchání?
2. Máte dlouhodobý kašel?
3. Vykašláváte hleny?
4. Jste neustále unavení?
5. Trpíte pocity dušnosti?
6. Vykašláváte někdy krev?
7. Máte bolest na hrudníku při dýchání?

Výsledek testu: Každá odpověď ANO svědčí o tom, že váš stav není normální a měla by vás směřovat k vašemu praktickému lékaři. Od něj pak pravděpodobně k lékaři specialistovi v oboru pneumologie. „Několik rychlých diagnostických testů v ordinaci dokáže poměrně spolehlivě odlišit plicní příčiny obtíží od jiných důvodů pro tyto obtíž,“ dodává docent Koblížek.