Čtvrtek 24. února 2022 se nezapomenutelně zapsal do dějin jako začátek ruské invaze na Ukrajinu. Rusko-ukrajinská válka neboli ruská agrese na Ukrajině, válka na Ukrajině či Putinova válka si již vyžádala obrovské množství vojáků, kteří padli při obraně svojí vlasti. Životy některých z nich však nemohly být zachráněny jen proto, že nablízku nebyl zdravotnický personál či kvalitně vybavená polní nemocnice.

A právě to chce změnit platforma Donio, která se spojila s projektem Paměť národa. Dali si za cíl vybrat 20 milionů, aby vybavili dvě polní nemocnice, které při záchraně životů hrají zásadní roli. A proto společně vyzývají: „Nebuďte pasivní, zachraňujte životy i vy.“

Kampaň „Nebuď pasivní“

Šok, který všichni zažili v počátcích ruské agrese, dávno vyprchal. Pokles emocí sice není ve společnosti překvapivý, ovšem s odstupem času a pohledem na události v širším kontextu je potřeba si znovu opakovat, proč je pomoc Ukrajině důležitá. A jak moc se týká i nás a naší budoucnosti. Vítězství Ruska by totiž pravděpodobně ohrozilo bezpečnost nejen České republiky, ale i celé západní civilizace.

„Dnes už zájem slábne, situace na frontě se ale nijak nezlepšila. V řadách vojáků i civilistů si válka vyžádala desítky tisíc mrtvých a zraněných. Vojáci na Ukrajině denně nasazují své životy, abychom my nemuseli. Bojují nejen za svou, ale i za naši svobodu a budoucnost,“ stojí ve sbírce na Donio. Cílem sbírky je přimět lidi, aby i drobnou částkou pomohli zachraňovat životy.

Válka na Ukrajině v číslech:

  • 30 tisíc ukrajinských vojáků přišlo následkem války o život. Bez lékařské pomoci by jich však bylo mnohem více.
  • 10 tisíc ukrajinských civilistů (z toho 560 dětí) přišlo ve válce o život.
  • 13 tisíc ukrajinských civilistů (z toho 1 300 dětí) bylo zraněno.
  • 55 tisícům vojáků musela být v důsledku bojů amputována minimálně jedna končetina. Zdroj: informační služba OSN

Cíl: vybavit polní nemocnice

Hlavním cílem sbírky je podpořit dvě polní nemocnice v Doněcké oblasti, které leží přibližně 15 až 20 kilometrů od linie bojů. Menší polní nemocnice jsou umístěny v terénu, a proto se nestávají terčem útoků. Na tom, jak jsou vybavené, však závisí mnohé; včetně toho, jak rychle dokáže zdravotní personál poskytnout odbornou první pomoc.

„Činnost Donia je postavena na pomoci lidem ve složité životní situaci. Válka je jednou z nejsložitějších situací, která dramaticky zasahuje do osudů lidí. Dobře vybavená, fungující polní nemocnice je takovou bezprostřední křižovatkou, která dokáže některé osudy změnit a zachránit lidský život,“ komentuje cíl sbírky David Procházka, zakladatel Donio.

K projektu se vyjádřil i Mikuláš Kroupa, zakladatel projektu Paměť národa: „Po neuvěřitelně úspěšných sbírkách na neprůstřelné vesty, generátory, drony a Land Rovery nyní přicházíme s velkou prosbou. Pomozte nám vybavit polní nemocnice na frontové linii v Doněcké oblasti. Viděli jsme na vlastní oči obrovské utrpení zraněných vojáků. Lékařům a paramedikům dochází nejen léky, ale i základní zdravotnické vybavení.“

Na co se konkrétně vybírá?

Je potřeba pořídit například ohřívač tekutin (díky němu se infuze dodávají do těla v přirozené teplotě), operační světla, plazmový sterilizátor chirurgických nástrojů, kardiopumpu (dokáže samostatně poskytovat srdeční masáž), elektrické chirurgické nástroje, sadu na zevní fixaci (používá se po operaci komplikovaných zlomenin), ale například i sanitku, obrněné záchranářské vozidlo či pozemní dron.

Celá sbírka na podporu polní nemocnice v Doněcké oblasti navíc probíhá pod záštitou a za přímé konzultace s předním odborníkem na urgentní medicínu doktorem Martinem Balíkem z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny 1. LF UK a VFN. Jeho znalosti a zkušenosti jsou zárukou, že veškerý nakoupený materiál bude odpovídat nejvyšším standardům.

Ti, co díky sbírkám přežili

O tom, že má každá koruna smysl, svědčí i příběhy tří ukrajinských hrdinů. Dima, Mykola i Vladik přežili jen díky tomu, že jim byla v potřebné chvíli poskytnuta první pomoc nebo byli vybaveni jednou z ochranných pomůcek, na něž lidé v minulosti přispívali ve sbírkách pořádaných Pamětí národa.

Mykola: Když poblíž jeho stanoviště v Charkově dopadl ruský dělostřelecký granát, zasáhly ho desítky úlomků. Kdyby nebyl v tu chvíli chráněn vestou s přilbou, na kterou přispěli desetitisíce lidí ve sbírce Pomozte Ukrajině s Pamětí národa, neměl by šanci přežít.

Dima: Díky sbírce se vybralo i 6 524 ochranných přileb, kterou měl v osudný okamžik nasazenou také Dima. Díky ní přežil hned několik zásahů ruského snipera u Bachmutu.

Vladik: Před válkou pracoval jako pošťák. Při útoku na ruské pozice však šlápl na minu, kvůli které přišel o nohu od lýtka dolů. Život mu zachránily turnikety na zastavení krvácení. K jednotce se díky Paměti národa dostaly dva týdny před jeho zraněním.

Přečtěte si i další příběhy lidí, kteří potřebují vaší pomoc.