Vitamin C: V jakém množství nám prospívá?

Zdroj: Youtube

Kyselina askorbová, známá také jako vitamin C, má pro lidský organismus zásadní význam. „Vitaminová terapie je moderní a vysoce efektivní způsob, jak pomůžete svému tělu bojovat nejen s únavou a různými infekcemi, ale také s mnoha vážnějšími problémy. Vitamin C nestačí přijímat ústním podáním, protože organismus zpracuje pouze určitou část. Aby vitamin C skutečně posílil imunitu a chránil váš organismus, máme pro vás infuzní terapii,“ píše se v propagačním letáku společnosti Synlab.

Neschováme si ho do zásoby

Infuze vitaminu C považují za jednu z účinných metod prevence a podpory imunitního systému také na Poliklinice IPP. Upozorňují, že náš organismus nedokáže vitamin C sám syntetizovat, a je proto nezbytné zajistit jeho dostatečný přísun přes potraviny, a to zejména ovoce a zeleninu, nebo doplňky stravy.

Vitamin C je nezbytný pro mnoho důležitých fyziologických procesů v lidském organismu
Proč užívat céčko: 7 vědecky prokázaných přínosů vitaminu C pro naše zdraví

"Po konzultaci s lékařem lze zvolit infuzi vitamínu C, kterou provádíme i na naší klinice. Lidský organismus totiž není schopen vitamín C ukládat a skladovat, a proto může být podání vyšších dávek pomocí infuze velmi efektivní,“ uvádí poliklinika IPP. Tato procedura je vhodná zejména pro ty, kteří potřebují posílit svůj imunitní systém a zvýšit odolnost organismu proti respiračním onemocněním.

Jen nízké koncentrace v krvi

Klinik, kde podání infuzí vitaminu C nabízejí, existují mnoho, stačí zadat heslo do internetového vyhledavače. Když budete přemýšlet, zda by nestačilo koupit si vitamin C ve formě doplňku stravy, odpoví vám třeba letáček, určený pro klienty kliniky My Best Care.

Víc vitaminu C než pomeranče mají:

V letáčku se píše: „Při podání vitaminu C ústy – díky omezeným transportním mechanismům ve střevě – lze docílit v krvi jen nízké koncentrace vitaminu C, která postačuje k zajištění pouze běžných fyziologických, nikoliv však preventivních a léčivých účinků. Pro dosažení léčivých účinků vitaminu C je nutné vytvořit v krvi téměř 15krát vyšší koncentraci, což je možné pouze při jeho nitrožilním podání.“

Nedostatečně ověřený postup

Zajímalo nás, zda tedy máme přestat chodit do lékárny nakupovat v zimních měsících doplňky stravy s vitaminem C, protože jsou zbytečné, a zeptali jsme se přímo u zdroje, tedy odborné konzultantky České lékárnické komory, magistry Dagmar Dubské.


Nahrává se anketa ...

Podle ní k dnešnímu dni nejsou známy důkazy pro podání infuzí s vitaminem C s cílem protiinfekčního, protinádorového či protizánětlivého účinku. Podávání vysokých dávek infuzního vitaminu C mimo léčbu hypovitaminózy, nebo vzácné poruchy metabolismu železa - methemoglobinémie je neschváleným a nedostatečně ověřeným postupem.

Zákon propagaci infuzí zakazuje

„Reklamní sdělení propagující infuze vitamínu C, tedy léčivé přípravky, jejichž podání je vázané na lékařský předpis, by mělo být cíleno výhradně na odborníky, tedy na osoby oprávněné léčivé přípravky předepisovat nebo vydávat. Zákon o regulaci reklamy nedovoluje propagovat takový léčivý přípravek široké veřejnosti,“ upozorňuje magistra Dubská.

Nejzdravější jsou brambory vařené a nepřemaštěné
Říká se jim citrony severu. Podporují imunitu a jsou zásadní pro dobré trávení

Stejný názor má i Státní ústav pro kontrolu léčiv na svých stránkách, kde doporučuje, aby se kdokoliv propagace infuzního podání vitaminu C vůči široké veřejnosti vyvaroval. Nikdo by vám tedy veřejně tyto infuze vůbec neměl nabízet.

Céčko onkology zatím nepřesvědčilo

Odborné debaty o možném podání infuzního vitaminu C u onkologických pacientů či jiných závažných diagnóz se podle lékárnice vedou již mnoho let.

Vitamin C nestačí přijímat ústním podáním, protože organismus zpracuje pouze určitou část, tvrdí někteří lékaři.Vitamin C nestačí přijímat ústním podáním, protože organismus zpracuje pouze jeho určitou část, tvrdí někteří lékaři.Zdroj: Se svolením PR Moc

„Důkazy o možném účinku této léčby jsou však k dispozici pouze na úrovni klinických studií a jejich závěry nejsou přesvědčivé. Pokud lékař podává pacientovi infuzi vitaminu C mimo oficiálně schválené pokyny a doporučení, nese plnou zodpovědnost za jakékoliv zdravotní problémy, které by mohly nastat,“ dodává Dagmar Dubská.

Jednou budeme vědět víc, teď nevíme

O tom, že existují jiné, spolehlivější metody posilování imunity, než jsou nitrožilní infuze vitaminů, je přesvědčen také americký lékař Robert H. Shmerling, který v blogu na stránkách Harvardské lékařské fakulty upozorňuje: „Možná přijde čas, kdy budeme vědět, jak posílit imunitní funkce nad rámec běžných zdravotních opatření. To teď prostě neplatí.“

Pozitivní účinky má med především v tišení kašle při zánětu horních dýchacích cest.
Lék na nachlazení i lékaři uznávaný hojivý prostředek: Na 99 % ho máte ve spíži

Dokud nebudeme podle doktora Shmerlinga vědět více, není dobré spoléhat při podpoře zdravého imunitního systému na individuální potraviny, detoxikační programy, perorální doplňky nebo vitaminové infuze na vyžádání, zvláště, když existují mnohem spolehlivější možnosti.

Toto funguje spolehlivěji než infuze vitaminu C

„Není to žádný konkrétní produkt a rozhodně to není žádné tajemství. Co je dobré pro vaše celkové zdraví, je dobré pro fungování vaší imunity,“ říká doktor Shmerling. Nejlepší způsoby, jak udržet imunitní systém na špičkové úrovni, jsou podle něj tyto:

  • Jezte dobře a dodržujte zdravou stravu, jako je středomořská dieta.
  • Pravidelně cvičte a udržujte si zdravou váhu.
  • Nekuřte ani neholdujte vaporizérům.
  • Pokud pijete alkoholické nápoje, pijte pouze s mírou.
  • Dopřejte si dostatek spánku.
  • Minimalizujte stres.
  • Dopřejte si pravidelnou lékařskou péči, včetně rutinního očkování.
  • Udělejte opatření k prevenci infekce, jako jsou časté mytí rukou, vyhýbání se lidem, kteří by mohli mít nakažlivé onemocnění, a nošení roušky, když je to doporučeno.