Probudit se s pocitem, že nemůžete otočit hlavou, nebo vás tak bolí záda v oblasti lopatky, že nedokážete zvednout ruku, není nic příjemného. Tím spíš, pokud z důvodu silné bolesti nespíte ani v noci a ve dne nemůžete kvůli akutní blokádě šíje otáčet hlavou, provádět úklony a záklony hlavy a běžné pohyby jsou pro vás velmi nepříjemné až bolestivé.

Zablokovaný krk - okamžitá úleva:

Zdroj: Youtube

Někdy ale skutečně stačí pár minut a největší bolest odezní jak mávnutím kouzelného proutku.

Proč dochází k blokacím

Zdvihač lopatky začíná na prvních čtyřech krčních obratlích a kolem krku se upíná až na samotný vrchol lopatky. Bolest často přichází bez varování a může mít různé formy od mírných obtíží až po silnou bolest, která vystřeluje do hlavy a rukou.

Blokáda krku se nejčastěji objevuje po probuzení, nebo po delším čase, který strávíte v nevhodné poloze. Ke zkrácení tohoto svalu typicky dochází také při delší cestě letadlem, nebo když usnete za jízdy v autě či autobuse. Podle webu Unizdrav však může být na vině i prochladnutí krční oblasti.

„Hlavním důvodem zmiňovaných potíží bývá v naprosté většině případů zkrácený sval, kterému se říká zdvihač lopatky, odborně řečeno levator scapulae. Jedná se o oboustranný sval podél krční páteře,“ vysvětluje na svém webu masér, terapeut, poradce a lektor Petr Blatný

Rychlá úleva od zablokované šíje

Kdo se alespoň jednou v životě probudil s přeleželým krkem, dal by v tu chvíli snad cokoliv za to, aby bolest rychle odešla. Tento sval je totiž skutečně velmi bolestivý při svém zkrácení. Co ale mnoho lidí neví, že jej lze velice jednoduše uvolnit. Ve svém instruktážním videu terapeut a masér Petr Blatný vysvětluje, jak během pár minut krk uvolnit a vrátit se tak k běžným pohybům.

Jednotlivé body na uchu mají schopnost ulevit od bolestí
Jaké účinky na zdraví má kolíček na prádlo? Připněte si ho na ucho a zjistíte to

„Uvolnění se provádí poměrně jednoduchým mechanickým způsobem, do kterého zapojíte celou horní končetinu. Z protilehlé horní končetiny si uděláte pomocí prstů jakýsi hák. Největší bolest bývá v oblasti úponu svalu, to znamená na horní straně lopatky. Na toto místo zatlačíte a začnete rotovat druhou rukou za soustavného tlačení „hákem“ do bolestivého bodu.

Tímto dojde k postupnému roztažení zkráceného svalu a k úlevě od bolesti. Ošetření je možné provádět po celé dráze svalu. Začněte od jeho konce v oblasti úponu a pomalu se posouvejte směrem vzhůru. Jakmile naleznete bolavé místo, opět začněte rukou rotovat. Celé svalstvo uvolníte a hlavou lze okamžitě otáčet,“ popisuje postup ve videu.

Objevení prvních šedin ovlivňuje mnoho faktorů.
Šedivění lze zastavit a vlasy budou růst zase tmavé. Má to ale malý háček

Zdůrazňuje ale, že pokud by toto ošetření bylo doprovázeno nepřiměřenými bolestmi a nepříjemnými pocity, neprovádějte ho a raději se obraťte na lékaře či fyzioterapeuta. Kdykoliv se totiž pouštíte do jakýchkoliv domácích léčebných metod, jednáte tak na vlastní nebezpečí a přijímáte plnou zodpovědnost za škody, které si neodborným zacházením způsobíte.

Límec raději odložte

Možná vás také napadne použít krční límec, který najdete ve skříni z předchozího používání při jiných bolestech. Ten se však podle lékařky Ivy Bílkové, autorky článku na Fyzio klinika příliš nedoporučuje, jelikož se obvykle předepisuje především při bolestech krční páteře.

Kombinace tří složek nápoje dodá tělu maximum energie
Nápoj, který zatočí s jarní únavou? Stačí vám na něj pouze tři ingredience

„Obecně platí pravidlo, že zablokovaný krk vás nejvíce potrápí po probuzení a v průběhu dne se intenzita bolesti snižuje. V krčním límci by mohly svaly tvz. zatuhnout, proto je lepší místo naopak protahovat a dobře prohřát,“ radí odbornice Iva Bílková.

Úleva přichází s teplem

I když nejste schopni příčinu blokace krku nikdy sami stoprocentně odhadnout, bude se s největší pravděpodobností jednat nejspíš o přechodnou reakci těla, která bude odpovědí dlouhého vystavení špatné poloze či ofouknutí. Pokud se však jedná o závažnější příčinu, návštěvě odborníka se nevyhnete. Než tak ale učiníte, můžete zkusit místo ještě důkladně prohřát.

Aplikace horké role při bolesti šíje pro uvolnění přetížených svalů:

Zdroj: Youtube

„Nejjednodušší je místo prohřát gelovými sáčky, které ohřejete na 40-60 °C zahříváním ve vodní lázni nebo mikrovlnné troubě. Než je však položíte na pokožku, teplotu zkontrolujte a sáčky pro jistotu zabalte ještě do ubrousku, abyste se nepopálili,“ radí tým odborníků ze Studia zdravého sezení Adaptic.

Stejně tak ale podle lékařky Bílkové pomůže i obyčejná elektrická dečka, která po zapojení do elektrické zásuvky vytváří stálé teplo. Teplotu lze navíc nastavit tak, aby vám to bylo příjemné a došlo k dokonalému prohřátí problematické oblasti.

Příčinu špatného dechu hledejte zpravidla  v dutině ústní.
Co stojí za špatným dechem? Lidé si nečistí místo, které zápach způsobuje

A jestliže elektrickou dečku nemáte, můžete si ji „vyrobit“ z alobalu a ručníku. „Vložte aluminiovou folii do přeloženého ručníku a žehličkou tuto domácí dečku nahřejte. Ukrytá folie způsobí, že bude ručník produkovat teplo po delší dobu. Nahřát žehličkou lze i samotný ručník, ale teplo z něj rychle vyprchá,“ radí také na webu Fyzio klinika. Folii ale opravdu důkladně obalte ručníkem, aby nedošlo k popálení pokožky.