Třetí generace Dusteru je s pravděpodobností hraničící s jistotu poslední se spalovacími motory pod kapotou. Trend elektrifikace je ostatně patrný už na této, která začne být během pár týdnů k dostání i v českých autosalonech rumunské automobilky. Protože se současně doprodává ještě předchůdce, není od věci ujasnit si, v čem se novinka hlavně liší.

1) Rozměry

Délka zůstává prakticky stejná. Pouze jiné tvarování plastových nárazníků způsobilo, že novinka je o dva milimetry delší než předchůdce. Překvapením, přes skutečné zvětšení vnitřního prostoru v kabině, je fakt, že rozvor je naopak o šestnáct milimetrů kratší.

Třetí Duster vyrostl do výšky na 1656 milimetrů a je to skoro o čtyři centimetry menší číslo než u dřívější verze. Naopak šířka 1813 milimetrů přesahuje Dustera II o devět milimetrů.

Objem kufru se zvětšil v případě nového vozu na 472 litrů (metodika VDA), což značí nárůst o 27 litrů. Pro dorůstající děti, které budou často hosty na zadních sedadlech je důležité, že prostor před jejich koleny se zvětšil o 34 milimetrů a nad hlavami o šestnáct.

2) Jak si povede v terénu

Nepochybně dobře. Mezi malými SUV asi nenajde rovnocennou konkurenci. Už jen údaj o světlé výšce, která dokonce i u verzí s pohonem pouze předních kol přesahuje dvacet centimetrů, o něčem svědčí.

Verze 4x4 pak mají dokonce ochranný kovový plát pod motorem a volič režimů, který upravuje prokluz kol v závislosti na podkladu. Třeba na písku nebo na sněhu. Také lze uzavřít rozdělení točivého momentu pro přední a zadní nápravu v poměru 50:50.

Život v náročnějších podmínkách ulehčují řidiči i ukazatele náklonů vozidla a také přední kamera.

3) Změny v pohonných jednotkách

Pod kapotu Dusteru se už pro evropské trhy nebude montovat dieselový agregát. Také si nelze pořídit nejvýkonnější klasický zážehový čtyřválcový turbomotor s výkonem 150 koňských sil. A naopak ani dříve nabízený základní benzinový litrový tříválec, který měl výkon 90 koní.

Nyní je základem stejný agregát, ale v úpravě na LPG. Toto palivo způsobuje zvýšení výkonu na 100 koňských sil.

close Motor v hybridní verzi info Zdroj: Deník/Radek Pecák zoom_in Motor v hybridní verzi.

Pohon všech kol se pojí jen s motorem 1,2 (130 koní) a nelze ho mít s automatickou převodovkou. To u staršího, právě s motorizací TCE 150 možné bylo.

Třetí Duster můžete mít naopak s full hybridem. To je motorizace, která nejvíce paliva ušetří ve městě a bude se tam s ním díky sériově montované automatické převodovce jezdit pohodlně.

Test Dacia Duster 2024:

| Video: Youtube

4) Výbava

Legislativa je hlavním důvodem toho, proč se do Dusteru III dostávají nové asistenční systémy. Především jde o nouzové automatické brzdění, rozpoznávání dopravních značek s varováním před překročením rychlosti, varování před opuštěním jízdního pruhu a systém sledování koncentrace řidiče.

Naštěstí tvůrci vozu mysleli na ty, které mnohé z těchto vymožeností řidiče při jízdě spíše obtěžují a instalovali vlevo od volantu vypínací tlačítko.

V novém Dusteru bude možné mít nově třeba také vyhřívané čelní sklo a volant, indukční dobíjení mobilního telefonu, elektrickou parkovací brzdu či sklopná vnější zpětná zrcátka.

5) Nová chytrá řešení

Pozoruhodný je nápad s úchytkami You Clip. Tyto malé čtverečky s vybráním jsou rozmístěna na různých místech kabiny i zavazadlového prostoru. Na ně pak lze nasadit různé předměty, které jsou v nabídce autorizovaných dealerů. Třeba jde o držák na nápoje, svítilnu, prostý háček a podobně.

Za necelých padesát tisíc korun pak bude k mání speciální box, který lze v interiéru rozložit na dvoulůžko. A tak si dopřát noc v Dusteru uprostřed přírody.

close Nahrazuje digitální přístrojový štít info Zdroj: Se svolením Dacia zoom_in Nový digitální přístrojový štít.

6) A jak vychází cenové srovnání?

Základní cenovka se u obou generací liší o dvacet tisíc korun. Levnější je pochopitelně ten starší vůz. S motorem 1,0 (100 koní – LPG) vyjde nová generace na 429 900 korun. Fakticky je ale rozdíl vyšší ještě o další minimálně tisíce korun.

Vstupní cena novinky se totiž vztahuje k výbavě k nižšímu stupni výbavy Essential. Ten se prodává třeba s ocelovými šestnáctipalcovými koly, zatímco Expression, což je vstupní výbava Dusteru II na našem trhu, je má z hliníkové slitiny. Měl také sériově namontované mlhovky i větší počet reproduktorů (6:4). Zadní parkovací senzory a třeba umělou kůží potažený volant se nachází v základních výbavách obou generací, stejně jako tempomat.

Pokud si pořídíte nový Duster v té nejvyšší dostupné výbavě, pak zaplatíte včetně DPH 622 900 korun. Ten minulý se v nejlepším provedení stále prodává za 595 600 korun. Nejlevnější nový Duster 4x4 stojí teď 598 900, starší měl pohon všech kol za 566 000 korun.