Před pardubickým okresním soudem stanul sedmadvacetiletý Michal B. Obžaloba ho vinila z toho, že v červnu loňského roku zavinil vážnou dopravní nehodu.


Během vycházky se málem zmrzačil

Obžalovaný si tehdy odpykával tříletý trest odnětí svobody za trestný čin maření výkonu úředního rozhodnutí.
„Doplatil na to, že stále řídil nějaká motorová vozidla, přestože na to neměl oprávnění. Řídil je pak i v době, kdy to měl zakázané soudem. V jednom případě také při nehodě neposkytl zraněnému pomoc,“ popsal nám kriminální minulost obžalovaného jeden z policistů.
Tahle vášeň pak Michala B. dostala až do vězení. Přesně 29. června loňského roku, kdy mu do konce trestu zbývaly čtyři měsíce, měl za dobré chování přerušen výkon trestu na jeden den.

„Jeho pak nenapadlo nic jiného, než vzít doma neregistrovanou motorku značky Suzuki, která navíc nebyla pro jízdu moc způsobilá, a spolu s kamarádem vyrazit na výlet. Ještě před Sezemicemi jel podle znalců rychlostí přibližně 140 kilometrů za hodinu,“ řekl našemu Deníku policista.

Ke tragédii došlo v době, kdy před sebou viděl osobní auto s vlekem, které odbočovalo ze silnice. „Přestože začal Michal B. prudce brzdit, až kvílely brzdy, střetu nezabránil. Srážku odnesl mnoha zlomeninami a dalšími těžkými zraněními. Dokonce přišel o jednu ledvinu. Jeho spolujezdec pak měl rovněž velmi těžká zranění, se kterými se léčil zhruba půl roku,“ potvrdila nám policie. Osádka vozidla VW Passat naštěstí vyvázla bez zranění.

Michal B. se tedy postavil opět před soud. „Za trestné činy maření výkonu úředního rozhodnutí, obecné ohrožení a ublížení na zdraví byl Michal B. odsouzen na jeden rok nepodmíněně do věznice s dozorem. Přestože mu v tomto případě hrozilo až pět let, dal jsem mu nejmíň. Nejvíc se totiž potrestal sám,“ řekl našemu Deníku soudce pardubického okresní justice Karel Gobernac, který se celým případem zabýval.
Kdyby prý obžalovaný nejel tak rychle, k nehodě by nejspíš nedošlo. „Kdyby jel třeba jen devadesátkou, zastavil by bez problémů a s autem by se nestřetl. Takhle sice prudce brzdil, přesto však byla střetová rychlost kolem 75 kilometrů v hodině,“ dodal pro náš Deník Karel Gobernac.