Hlinečtí policisté prověřují krádež v rekreační chalupě v Pokřikově. Neznámý zloděj z neděle na pondělí z chalupy odnesl satelit, oblečení, nádobí ale i elektrické nářadí. Po sobě zanechal škodu ve výši 24.000 Kč.

Od pondělí se věnují i vandalismu v Hlinsku. Došlo k poškození veřejného osvětlení u budovy tělocvičny základní školy, k rozbití dvou tabulí oken u tělocvičny a rozbití skla u informační vývěsky. Zde je škoda 30.000 Kč.

Na úseku přestupků zjišťují pachatele krádeže mobilního telefonu v jednom baru v Hlinsku. Stalo se již dne 7.8.2009 před půlnocí, kdy si poškozený svůj mobil nehlídal a ponechal ho na stole. Krádež byla na policii oznámena až v pondělí dne 10.8.2009.

Policisté obvodního oddělení v Chrudimi zaznamenali krádež peněženky v jednom obchodním domě v Chrudimi, nepozorná zákaznice si nehlídala svoji kabelku - přišla o peníze i s peněženkou.

Dokumentovali také trestný čin zanedbání povinné výživy, kdy otec dluží na výživném 21.000 Kč a přijali oznámení o spáchaném přestupku - krádeži registračních značek z vozidla Škoda Octavia v Chrudimi. Značky byly z vozidla ukradeny někdy ze soboty na neděli. Poškozený přišel krádež ohlásit až v pondělí.

V pondělí v 1:30 v rámci hlídkové činnosti v Chrudimi v ulici Dašická policisté vypátrali pohřešovaného 70letého muže z Pardubic. Pardubičtí policisté po muži pátrali od neděle 10.8.2009. Na obvodním oddělení byl muž vyslechnut a po druhé hodině ranní si ho na obvodním oddělení vyzvedl jeho syn.

Chrastečtí policisté pátrají po pohřešovaném 62letém obyvateli zdejšího domova důchodců. Jeho zmizení bylo oznámeno po třiadvacáté hodině v pondělí. Byla provedena pátrací akce kolem obce Předhradí v prostoru panské zahrady, v prostorách parků a zahrad hradu Rychmburk a v lesním porostu pod hradem. Pohřešovaný však nalezen nebyl, policie proto vyhlásila celostátní pátrání.

Mezi obcemi Libanice a Nabočany došlo na poli k požáru posečené slámy. Na místo se dostavila chrastecká policejní hlídka a jednotky Hasičského záchranného sboru Chrudim a Sbor dobrovolných hasičů Chrast. Hasiči provedli lokalizaci a uhašení požáru. Na místě bylo zjištěno, že k požáru došlo od výfuku motorového vozidla Tatra s přívěsem. Na vozidle vznikla škoda ve výši 120.000 Kč a na přívěsu škoda ve výši 60.000 Kč. Hmotná škoda na polním porostu byla vyčíslena na 25.000 Kč.

Policisté skupiny dopravních nehod šetřili čtyři dopravní nehody. Dvě osoby utrpěly zranění. V jednom případě došlo ke střetu se zvěří. Srna střet s osobním vozidlem VW Caravella nepřežila. Usmrcenou srnu si převzal zástupce Mysliveckého sdružení Rosice. Na vozidle vznikla škoda ve výši 27.000 Kč.

Na tísňovou linku se v pondělí dovolalo 48 občanů. Ve 28 případech policie jejich oznámení přijala, neboť se oznámení týkalala její práce.

Jsou však případy, kdy dospělí, ale i děti, linku zneužívají ke své zábavě. Nemálo je hovorů, kdy volající sprostě policistům nadává. Uváděné výrazy nelze vůbec zveřejňovat. Tomu jsou schopni se věnovat celý večer a volání neustále opakovat. Policisty to obtěžuje. Tito občané si neuvědomují že blokují tísňovou linku, na kterou se právě někdo snaží neúspěšně dovolat.

Věra Hamáčková,
tisková mluvčí chrudimské policie