Kriminálka v těchto dnech vyšetřuje smutný případ týrání příslušníků vlastní rodiny. Osmadvacetiletý muž měl své rodiče a sestru ohrožovat od roku 2001, v té době mu tedy bylo pouhých čtrnáct let.

Léky a alkohol

Mladíkova agresivita se postupně zvyšovala a stále jí přibývalo. K jeho chování přispělo užívání léků, ale i alkoholu. „Doma vyhrožoval smrtí a třeba i otrávením vody. Matku, sestru a občas i svého otce týral údajně nejen psychicky, ale i fyzicky," uvedl tiskový mluvčí chrudimské policie Jiří Tesař. Týraní rodiče a sestra trpěli vyhrožováním a různými zákazy a často byli napadáni údery, taháním nebo škrcením.

Proti agresorovi už policisté zahájili trestní stíhání s tím, že je podezřelý ze spáchání zločinu týrání osoby žijící ve společném obydlí. Vzhledem k tomu, že soudce akceptoval návrh na vzetí do vazby, je podezřelý nyní stíhán vazebně. Pokud se mu vina prokáže, může skončit až na osm let za mřížemi.

Pomoc existuje

O domácím násilí se v poslední době mluví častěji než v minulosti. Existují organizace, které se tomuto tématu věnují a dokážou obětem pomoci. Letité zkušenosti má například Centrum J. J. Pestalozziho v Chrudimi, které lze oslovit prostřednictvím jeho krizového centra, jež dokáže konkrétní situace řešit a ukončit tak utrpení obětí domácího násilí.

Co radí psychologové? Rozhodně není na co čekat. Je třeba vyhledat pomoc, protože útoky se budou stupňovat. Důležité je vědět, že nikdo nemá právo druhého napadat, násilí je vždy neomluvitelné. V současné době naštěstí existuje možnost policejního vykázání agresora.