V době, kdy se ve čtvrtek ráno v Chrudimi scházeli příslušníci cizinecké policie, většina města ještě spala. Zátah na cizince nazvaný Cizinec a Pojistka začal již po páté hodině ranní, kdy se jednotliví členové zátahových skupin sešli ke krátké instruktáži v bývalém sídle chrudimské cizinecké policie. Čtvrteční akce byla zaměřená nejen na kontrolu povolení k pobytu. Policisty zajímalo i to, zda jsou u nás zaměstnáni legálně a zda mají zdravotní pojištění.

Úkoly byly rozdány a proto už nic nebránilo tomu, aby policisté vyrazili do terénu. Větší část z nich zamířila do Pardubic, kde je čekal zátah na ubytovně Hůrka a v pekárnách Odkolek.

Chrudimský deník se vydal na cestu s dvojicí policistů, jejichž cílem bylo prověřit cizince na okrese Chrudim. Naší první zastávkou byla ubytovna pro cizince v obci Sobětuchy– Vrcha. Brzkého ranního budíčku se tu dočkalo sedm osob cizí státní příslušnosti. Pět rozespalých Ukrajinců a dvojice Rumunů nebyli z takového probuzení přiliš nadšeni, ale nezbylo jim nic jného než jeden po druhém předložit policstům své pasy. Domluva s nimi také nebyla jednoduchá, zvláště Rumuni neuměli česky ani slovo. Přesto se policisté nakonec dokázali se všemi dorozumět.

Problém ale nastal ve chvíli, kdy došlo na téma zaměstnání. Na otázku zda a kam půjdou ten den pracovat, většina přítomných cizinců jen krčila rameny. Problémem pro ně často bylo i vzpomernout si, kde pracovali včera. Majitel ubytovny, který cizincům zároveň zprostředkovává práci prý má dohodu s několika firmami. „Vždycky se ozvou telefonicky, když ten den někoho z nás potřebují,“ vysvětlil nám jeden z Ukrajinců.

Majitele ubytovny a zprostředkovatele zaměstnání v jedné osobě policie na místěnezastihla, prý se právě nachází v zahraničí. Mezi ubytovanými nechyběl jeho bratr, který toho však policistům příliš mnoho neřekl. Mnohem snazší situaci měli v tomto směru policisté při kontrole v chrasteckém hotelu Dvořák. Tady jsou ubytovaní převážně cizinci vietnamské národnosti. Zaměstnavatelem zdejších obyvatel je totiž pardubický Foxconn. Ranní kontrola jich na ubytovně zastihla zhruba deset. A atmosféra byla podstatně uvolněnější než v Sobětuchách. Vietnamci bez problému předkládali doklady a někteří dokonce i ochotně pózovali fotografovi Chrudimského deníku. Ani tady „nekápli“ policisté na žádného nelegálního přistěhovalce.

Tyto kontroly povolení k pobytu měli policii posloužit v další fázi zátahu proti nelegálnímu zaměstnávání cizinců. Jak se však ukázalo, nebylo to nijak jednoduché.