Těla bez známek života objevil jejich syn. Když mu rodiče neotevírali, vypáčil okno v prvním patře a vnikl dovnitř. Na místo přijela profesionální jednotka hasičů ze Seče, na místo se dostavili i místní dobrovolní hasiči. „Bylo zjištěno, že se v domě nachází dvě mrtvé osoby, starší manželský pár. Do bytu bytovky se dostal jejich syn oknem a ihned přivolal pomoc. Hasiči ze Seče měřili ihned koncentraci oxidu uhelnatého a nenaměřili žádné rizikové hodnoty,“ informuje tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje Vendula Horáková.

Smrt manželů potvrdil na místě přivolaný lékař. V bytě evidovali veškeré stopy a indicie chrudimští policisté. Tělo sedmasedmdesátiletého muže leželo v kuchyni, jeho o dva roky starší manželku nalezli v koupelně.

Vedoucí chrudimského územního odboru východočeské správy Policie ČR Stanislav Straka celou událost shrnul: „V bytě byly nalezeny dvě osoby bez známek života. Jednou z variant příčiny jejich smrti může být otrava způsobená závadou na plynovém kotli ústředního topení.“

Na otázku novinářů, zda by se nemohlo jednat o sebevraždu nebo násilný trestný čin Stanislav Straka pouze sdělil: „Nebudu tyto dotazy komentovat. Vyšetřování je na samém počátku.“

Co stálo za smrtí starých manželů, kteří žili ve staré zástavbě v prachovické Zahradnní ulici, ukáže až soudní pitva. Z této události jsou otřeseni všichni, kdo je znali. Starostka Prachovic Bohuslava Čepová o této smutné věci mluvit nechce. „Nebudu se k tomu vyjadřovat, je to velké neštěstí,“ řekla den po tragédii.

Chrudimská policie ve středu nevyloučila, že na dvojnásobné smrti měl kdosi podíl. „Byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ublížení na zdraví,“ uvedla mluvčí Věra Hamáčková. Ke zjištění, zda docházelo k úniku nebezpečných látek z plynového kotle, bude přibrán znalec v oboru toxikologie.

Hasiči skryli dvěma dekami pohled na vynášené rakve
ROMANA NETOLICKÁ
Prachovice/ Sedmasedmdesátiletý muž a jeho o dva roky starší žena zemřeli s největší pravděpodobností v den, kdy je nalezl jejich syn v bytě.
Chrudimskému deníku to včera potvrdila tisková mluvčí policie Věra Hamáčková. „Podle svědectví je zřejmé, že zemřeli jen pár hodin předtím, než byli nalezeni,“ řekla Hamáčková.
Náhlé úmrtí vyvolalo pozornost nejen sousedů v bytovém domě v Zahradní ulici, ale i tisku. Před vchodem se shromáždila skupinka novinářů, která chtěla zaznamenat veškeré informace. Z pietních důvodů jim pohled na právě vynášené rakve zakryli členové prachovického hasičského sboru, kteří se pevně semkli do hloučku a pomocí dvou dek vytvořili stěnu bránící záběrům kamer a fotoaparátů. Novináři proti tomu neprotestovali, chovali se naopak korektně. Když na místo neštěstí přijeli blízcí příbuzní, nikdo z nich si nedovolil je obtěžovat otázkami nevhodnými v situaci, jež byla pro rodinu velmi bolestná.

(ron)

Redakce Chrudimského deníku měla v úterý na místě zpravodajku.

21:15 - Vyšetřování prozatím skončilo. Vedoucí chrudimského územního odboru východočeské správy Policie ČR Stanislav Straka celou událost shrnul: „V bytě byly nalezeny dvě osoby bez známek života. Jednou z variant příčiny jejich smrti může být otrava způsobená závadou na plynovém kotli ústředního topení.“

Na otázku novinářů, zda by se nemohlo jednat o sebevraždu nebo násilný trestný čin Stanislav Straka pouze sdělil: „Nebudu tyto dotazy komentovat. Vyšetřování je na samém počátku.“

20:51 - Záchranáři ze Seče odjeli, jejich práci převzali členové místního SDH Prachovice. K domu, kde mrtví manželé bydleli, přijel automobil pohřební služby z Heřmanova Městce. Přivezl dvě rakve.

20:31 - Mrtvou dvojici našel jejich syn. Šel rodiče navštívit, neotevírali mu. Vypáčil okno a jím se dostal do bytu. Rodiče v tu chvíli už byli bez známek života. Podle prvního ohledání se jeví, že by se mohlo jednat o otravu kysličníkem uhelnatým. Záchranáři ze sečského hasičského sboru, kteří jsou na místě neštěstí, však nenaměřili jeho zvýšenou koncentraci.

19: 50 - Policie České republiky uvnitř bytu zjišťuje další podrobnosti úmrtí manželského páru.

19:35 - V bytě ve dvoupodlažním starším domě v Prachovicích byla v úterý kolem 19. hodiny nalezena dvojice mrtvých lidí. Jednalo se o asi osmdesátileté manžele.

(pl, ron)