Východní Čechy – Jedno pivko, sklenka vína nebo panák na kuráž nikomu neublíží, tvrdí odhodlaně teenageři, kterým alkohol rozhodně není cizí. Podobných výtečníku uvízlo v síti policie při nedávné akci hned několik desítek.

Největší překvapení na východě Čech čekalo na policisty z Trutnovska. V šedesáti kontrolovaných restaurací či barech objevili hned 21 provinilců, kterým ke zletilosti ještě nějaký ten rok chyběl. „Naměřené hodnoty se pohybovaly v rozmezí od 0,05 až 1,58 promile alkoholu v dechu,“ uvedla trutnovská policejní mluvčí Věra Krejčová.

Rodiče hlavu do písku strkat nemohou

Přestože mladistvým dobrodruhům postih nehrozí, jejich rodiče už natolik klidní být nemohou. Dítko kromě policejní hlídky doprovodí ke dveřím bytu i pracovníci odboru sociálně právní ochrany dětí daného městského úřadu.

„Po předání podnapilého jsou následně rodiče i s dítětem pozváni k výchovnému pohovoru. Dle jeho závěrů a dosavadních zkušeností z předešlé práce s rodinou lze řešit problém domluvou dítěti i rodičům, dlouhodobější prací s rodinou, zprostředkováním odborné pomoci, napomenutím ve správním řízení a v závažnějších případech i podáním trestního oznámení na rodiče,“ uvedl škálu možných postihů Karel Rouha, vedoucí odboru školství, sociálních věcí a zdravotnictví na trutnovské radnici.

V případě obsluhy, potažmo majitele podniku, už mohou jít postihy do desítek tisíc korun. „Pokud se podaří prokázat, že mladistvým v dané provozovně alkohol opravdu podali, ve správním řízení majiteli hrozí až 50tisícová pokuta,“ upřesnila rychnovská policejní mluvčí Šárka Ehlová.

Tady je však kámen úrazu. Většina z kontrolovaných teenagerů nepřizná, kdo jim alkohol nalil. Častou výmluvou bývá náhodný známý u baru, který jim pivko koupil. „Vím, že mi nic nehrozí, tak proč bych někoho nabonzoval. A navíc si myslím, že jedno pivo nebo panák nikoho nezabije,“ říká patnáctiletý Adam. Vzápětí dodává, že navíc po něm ještě nikdo občanku nechtěl.

„Snažíme se kontrolovat všechny zákazníky, kteří vypadají mladě, ale máme zkušenosti, že když jim nenalijeme, najdou si někoho, kdo jim pití koupí,“ hájí se barmanka Jana z Orlickoústecka. Policisté však i přes svázané ruce boj vzdát nehodlají a v podobných akcích budou pokračovat.

Výsledky kontrol:
KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
HRADECKO
50 zkontrolovaných provozoven
1 provinilec – mladík nadýchal více než jedno promile
JIČÍNSKO
80 zkontrolovaných provozoven
11 provinilců – hodnoty se pohybovaly od 0,12 do 1,19 promile
NÁCHODSKO
67 zkontrolovaných provozoven
4 provinilci – hodnoty se pohybovaly do 0,5 promile
RYCHNOVSKO
28 zkontrolovaných provozoven
7 provinilců – nejvyšší naměřená hodnota byla 0,98 promile
TRUTNOVSKO
61 zkontrolovaných provozoven
21 provinilců – hodnoty se pohybovaly od 0,05 do 1,58 promile
PARDUBICKÝ KRAJ
PARDUBICKO
20 zkontrolovaných provozoven
9 provinilců – hodnoty se pohybovaly od několika desetin až po jedno promile
CHRUDIMSKO
10 zkontrolovaných provozoven
6 provinilců – nejvyšší naměřená hodnota byla 2,61 promile, jež nadýchal sedmnáctiletý mladík
ORLICKOÚSTECKO
24 zkontrolovaných provozoven
5 provinilců – hodnoty se pohybovaly od 0,40 do 1,51 promile
SVITAVSKO
40 zkontrolovaných provozoven
10 provinilců – hodnoty se pohybovaly od 0,39 do 1,73 promile

RADY PSYCHOLOGA, jak se zachovat, když vám přivezou opilé dítě

1. NEKŘIČTE
Vynadat svému potomku (sobě totiž už vynadáte jen těžko) můžete až ráno. Ve stavu, v jakém vám ho policie přivezla, to beztak nemá žádný smysl.

2. VZPOMEŇTE SI NA SEBE
I vy jste se jako mladí, ještě nezletilí, opili. Vzpomeňte si, jak vám bylo špatně, a zajistěte svému dítěti klidný spánek. V akutní opilosti jsou ostatní snahy zbytečné.

3. ZAPOMEŇTE NA VŠECHNY VÝHRŮŽKY
Nemá cenu na dítě řvát nebo je vyhazovat z domu. Rodiče sklízejí to, co výchovně „zaseli.“ Ostatně, je jen málo dětí – i z řad těch dobře vedených, které to prostě nezkusí, protože pubescent si musí osobně „sáhnout na zlo,“ před kterým je varován.

4. MLUVTE S NÍM
Pokuste se se svým potomkem rozebrat v klidu celou situaci. Kdy a s kým se opil a jak se při tom cítil. Hlavně buďte v klidu a nesnažte se moralizovat.

Jan Lašek, psycholog