Třináctka není šťastné číslo, zato obchod se nabízel velmi dobrý. Macek momentálně neměl požadovaný počet výrobků u sebe, několik si jich proto půjčil od příbuzných. Do auta - VW Golf s pražskou espézetkou - je Petrovi pomáhala naložit jeho přítelkyně Iveta.

Mladá žena si navíc poznamenala výrobní čísla nakládaného zboží. Užitečný zvyk: papírek s nudnými ciframi 106316, 106565, 106336 atd. získá totiž časem neobyčejnou informační a důkazní hodnotu!

Zmizel neznámo kam

Když se v neděli večer ani v dalších dnech Macek neozval, začala po něm znepokojená rodina pátrat. Bylo téměř jisté, že Petr do Hodkovic opravdu dojel. Pár místních občanů si totiž v nedělním odpoledni všimlo pražského golfu, zaparkovaného na náměstí nedaleko cukrárny. U auta postával mladý muž, odpovídající Petrovu popisu…

Tím ovšem stopa nezvěstného končila. Kam odjel - a hlavně s kým - se nepodařilo v nejbližších měsících objasnit příbuzným ani policejním pátračům.

Bolavá nejistota trvala půl roku. Všechno prudce změnilo několik telefonátů, které elegické ladění vzpomínek na Petra Macka převrátily do podoby napínavé, ale především kruté detektivky. Dne 11. ledna 1994 a poté ještě několikrát zatelefonoval totiž na pražské telefonní číslo rodiny Mackovy muž, který se představil jako Bartoš!

Na schůzku nikdo nedorazil

Chtěl koupit asi tucet videorekordérů značky Panasonic. Později projevil ještě zájem o nákup cigaret. Jméno Bartoš Mackovy přímo zelektrizovalo… Mohl by vrah a zloděj - neboť o tragickém konci Petrova života už rodina nepochybovala - udělat takovou chybu a vytočit stejné telefonní číslo víckrát? Nebo si někdo dělá z pozůstalých blázny?

Příští hodiny a dny byly napěchovány horečným plánováním, jak udělat z lovce kořist. Jednání s Bartošem byla hladčí než máslíčko, konečná dohoda zněla, že k prodeji dojde v pátek 14. ledna 1994 na odpočívadle dálnice poblíž Turnova…

Jenomže na schůzku nikdo nepřišel a Petrova rodina si mohla jen lámat hlavu marnými otázkami: Co bylo špatně? Uspěchali jsme něco? Nebo zafungoval instinkt vraha, který ví, oč se hraje?

Pokračování příště

Viktorín Šulc