Dokonce i do rodiny, který oplakávala zmizení svého člena, který v červenci 1993 záhadně zmizel - po obchodní schůzce s nějakým Bartošem! Ano, „Bartoš“ dělal chyby, ale napravoval je dobrou prací svého zabijáckého instinktu. Zřejmě mu přišlo podezřelé, za jak nevýhodných podmínek jsou s ním Mackovi ochotni spolupracovat - a na obchodní schůzku pro jistotu nikdy nedorazil. Jako prozatimní epilog zbyla Mackovým magnetofonová kazeta s telefonickou nahrávkou Bartošova atypického hlasu, který věrně upomínal na populárního komika Felixe Holzmanna.

Důležitým kamínkem do sestavování mozaiky přispěla i policie. Dne 28. ledna 1994 v Jablonci nad Nisou, v Sadové ulici, si vnímavý pochůzkář všiml určitého nesouladu: zaparkovaný VW Golf měl na svou modernost poněkud archaickou poznávací značku. Kdyby jen to… Časem se potvrdilo, že nalezený golf se silně zakrváceným sedadlem spolujezdce kdysi vlastnil pohřešovaný Petr Macek. Stará espézetka JND 21-93? zase patřila automobilu odcizenému už v roce 1990. V případu tak poprvé padlo jméno kriminalistům velmi povědomé - Jan Humenský. Stal se ze starého podvodníka chladnokrevný vrah?

Mackovo zmizení, nejspíš vražda, mělo ovšem věrnou a stejně tragickou kopii. Dne 5. listopadu 1993 se vydal na poslední obchodní cestu svého života 27letý inženýr Leo Čihák z Prahy. Rodině oznámil, že odjíždí do Turnova na obchodní schůzku s jakýmsi Najmanem, který se mu telefonicky ozval na inzerát v Annonci a chtěl odkoupit - Nechci smlouvat o ceně a peníze dám na dřevo! - pět videokamer značek a Sony. Také podnikatel Čihák zmizel beze stopy, stejně jako jeho vůz Opel Kadet Combi s nákladem elektroniky.

Čihákův otec se ukázal jako pravý muž činu: V neděli 14. listopadu 1993 navštívil spolu s dalším synem turnovskou burzu. Jako detektivové si vůbec nepočínali špatně a jejich hledání příslovečné jehly v kupě sena mělo kupodivu efekt. Přiblížili se vrahovi svého syna a bratra skoro na dotek!

Pokračování příště

Viktorín Šulc