Na pastvině ležela tři mrtvá zvířata, čtyři poraněné kusy pobíhaly opodál. Jako smyslů zbavený kolem nich kroužil mohutný černý vlčák s tlamou od krve. Ten už měl tou dobou na svědomí také čtyři ovce ze sousedního stáda Františka Kopeckého.

„Psa se mi nakonec podařilo zklidnit a přivázat ke kůlu. Zavolal jsem policii a začal sčítat škody,“ uvádí nešťastný Hrstka. „Je to veliká smůla, všechny zabité ovce byly březí. Jehňata se měla narodit už v první polovině ledna,“ říká chovatel, který odhaduje celkové škody s poplatky za likvidaci zvířat a s výdaji na veterináře bezmála na pětadvacet tisíc korun. A černý vlčák? Jmenuje se Holan, opakovaně utekl majitelům ze sousedních Morašic. V Lánech přitom nezabíjel poprvé. Uvázanému psovi se po chvíli podařilo přehryzat šňůru a vrátit se do vsi k majitelům, manželům Koprivovým. Tady jej také nakonec policie znovu objevila.

Majitelku vlčáka Holana Renatu Koprivovou čtvrteční příjezd policie nemile překvapil. Černý provinilec se totiž po předchozím řádění v sousedních Lánech vrátil spořádaně domů. Krev na psí srsti ale věštila potíže.

„Holana máme na zahrádce uvázaného na řetězu. Pes se z něj ale nějak dokázal utrhnout,“ vysvětluje Koprivová. Žena připouští, že Holan není neviňátko, už v minulosti zabíjel. „Moc se poškozeným omlouvám. S manželem jsme slíbili, že škody chovatelům uhradíme. Psa zabezpečíme tak, aby se podobný incident nemohl opakovat,“ slibuje Koprivová. „Na druhou stranu bychom o Holana moc neradi přišli. Máme čtyři děti, které ho bezmezně milují. No, vždyť se na něj pojďte podívat,“ zve nás žena na zahrádku před domkem.

A skutečně: statný vlčák přichází se schlíplým přivítáním. Jako by si byl dobře vědom toho, co teprve před několika hodinami udělal. Provinilý pohled, sklopené uši, ochotně se nechá pohladit. V bázlivých psích očích se zračí smutné otazníky. Na to by ale majitelé příliš dát neměli. Holan dokázal, že jeho lovecké pudy jsou silnější než on. Zatím to pokaždé odnesla „jen“ zvířata. Doufejme tedy, že se v Morašicích neschyluje ke skutečné tragédii.