„Jak se používala dříve, tak se používá i dnes. Jde o jednu z nejběžnějších kriminalistických technik, která se zabývá identifikací osob. Patří k těm základním a užívá se všude, kde pracují vyšetřovací týmy,“ uvedla tisková mluvčí jičínské policie Hana Klečalová a dodala s trochou nadsázky: „Snad s výjimkou dopravních nehod je daktyloskopie opravdu nepostradatelná.“

Něco se však přece jen změnilo, i když ne podstatně, a to jsou vlastní technické prostředky od štětců až po snímací fólie a další materiál. A právě o daktyloskopii a jejích proměnách během desítek let existence vypráví výstavka, která je instalovaná ve vitrínách chodeb bývalého okresního ředitelství policie v Balbínově ulici v Jičíně.

Staré pomůcky doplněné těmi nejmodernějšími, ukázky snímání otisků prstů z různých materiálů, ale i dobové fotografie a dokumenty, to vše je zde ke zhlédnutí. „Je to již třetí výstava podobného druhu a bude tu rok. Předměty pocházejí z různých zdrojů včetně soukromých sbírek, něco zapůjčili kolegové z kriminalistického muzea,“ doplnila Hana Klečalová.

Námitku, že do policejních prostor se veřejnost těžko dostává, okamžitě vyvrátila: „Stačí říci na recepci a já zájemce výstavou provedu. Ostatně nejde o nic mimořádného. Na exkurze k nám chodí školy z celého okresu,“ dodala tisková mluvčí.