V noci ze šestého na sedmého srpna roku 2010 došlo v Chrasti na Chrudimsku k brutální vraždě 71letého muže. Policistům se po pěti měsících podařilo dopadnout dvojici pachatelů, která má tento zločin na svědomí.

Dvojice mužů z Chrasti ve věku 18 a 40 let se toho večera domluvila, že půjde vykrást dům 71letého důchodce. Poté, co prohledali přízemí domu, se vydali do prvního patra.

„Tam je překvapil jednasedmdesátiletý majitel domu, který spal ve vedlejší místnosti. Sotva muž rozsvítil, dvojice pachatelů na něj zaútočila. Nejdříve pěstmi, poté už na zemi kopanci, až napadený upadl do bezvědomí. Jakmile muž ztratil vědomí, vrátili se oba muži k prohledávání domu,“ popsal vyšetřovatel Robert Veleta.

Jenže jednasedmdesátiletý muž se z bezvědomí záhy probral a začal volat o pomoc.

„V té chvíli starší z dvojice vzal v kuchyni volně položený nůž a vydal se důchodce umlčet,“ konstatoval Veleta.

Pitva u usmrceného muže prokázala, že hlavní příčinou smrti bylo bodnořezné poranění na krku, které proniklo až ke krčnímu obratlu a proťalo krční tepnu.

Dvojice mužů poté z místa činu uprchla i s lupem a důchodce nechala na místě vykrvácet.

Sebevraždu vyvrátila pitva

Kriminalisté zpočátku nevylučovali ani možnost sebevraždy. Tu však definitivně vyloučila soudní pitva, která potvrdila násilnou smrt.

Kriminalisté poté několik měsíců pátrali po pachatelích, které v minulých dnech vedlo k jejich zadržení. Oba jsou již stíháni vazebně, jeden z nich se ke svému činu kriminalistům už přiznal.

„Šlo o dva vzdáleně příbuzné ve věku osmnáct a čtyřicet let z Chrasti. S obětí se zběžně znali. Oba mají za sebou již trestní minulost, většinou majetkového charakteru, a oba byli v té době bez práce i finančních prostředků,“ uvedl kriminalista Milan Šimek.

Podle státní zástupkyně hrozí oběma i doživotní trest. „Dá se hovořit i o vraždě zvlášť trýznivým způsobem. Minimální sazba je v tomto případě patnáct let, v úvahu ale připadá i doživotí,“ poznamenala státní zástupkyně Lenka Faltusová.

Doposud zjištěná fakta k případu

Jednasedmdesá­tiletého muže nalezli v domku v Chrasti na Chrudimsku v tratolišti krve. Policie od počátku prověřovala kromě vraždy i možnost sebepoškozování. Tu ale vzápětí vyvrátila pitva. Policie si ale nebyla zpočátku jistá ani loupežným motivem. V domě sice byl nepořádek svědčící o prohledávání, ale podle kriminalistů zloději odcizili jen věci menší hodnoty. V domě totiž zanechali i větší finanční hotovost, kterou zřejmě neobjevili.

Oba pachatelé zavražděného znali minimálně od vidění. Osmnáctiletý a čtyřicetiletý muž jsou nyní ve vazbě a jsou obviněni z vraždy a porušování domovní svobody. Policie čeká na další znalecké posudky. Ačkoliv oba pachatelé šli na místo zřejmě jen s úmyslem loupit, hrozí jim za zvlášť trýznivým způsobem provedenou vraždu až doživotní trest.