U soudu seděli se sklopenou hlavou, jeden měl na krajíčku. Vzezřením ještě kluci, činem, který spáchali na začátku srpna 
v Pardubicích, však vrazi. Tehdy totiž šíleným způsobem zabili pětapadesátiletého bezdomovce.

Je jim teprve sedmnáct proto mohli dostat deset let (dospělý by čelil dvojnásobné sazbě). Nakonec je hradecký krajský soud poslal do vězení na sedm a půl roku.

Stráví je v zařízení pro mladistvé, ale odděleni od dalších uvězněných.

„Trest považuju za přiměřený," prohlásil státní zástupce Milan Šimek, který se také vzdal práva na odvolání. „Náš návrh byl kolem pěti let," reagovala Irena Kindlová, obhájkyně jednoho z pachatelů.

Ona i její kolegyně se se svými klienty domluvili, že si ponechají čas na rozhodnutí, zda se proti rozsudku odvolají. Proto zatím není pravomocný.

Chlapci zavraždili bezdomovce Rudolfa, když se nemohl bránit. Byl opilý, spal na lavičce nedaleko letního kina. Oni ho mlátili, kopali, bodali nůžkami, vrazili mu francouzskou hůl do řitního otvoru. Navíc použili i boxer a vzduchovou pistoli.

Muž nakonec zemřel na vnitřní zranění v oblasti dutiny břišní.

„Byl to starší pán, byl pod vlivem alkoholu. Oni si byli vědomi, že je jeho obranyschopnost prakticky nulová," řekl soudce Zdeněk Šulc, když vysvětloval verdikt. „Jednali způsobem, který je i pro soud zarážející, téměř mimořádný," doplnil.

Dvojice se k činu přiznala, při jednání projevila lítost, to chlapcům pomohlo. Jenže vlastně neobjasnili, proč útok provedli.

„Pro své pobavení. Jiné vysvětlení tady není," vyplynulo soudci z jejich výpovědí. „Přijeli se do města bavit, byla teplá letní noc… Asi se chtěli poprat, ale nedokázali domyslet důsledky," pronesl státní zástupce.

„Obžalovaní už přijeli do Pardubic s tím, že se může něco stát," přidal další argument soudce. Bylo to tak, mladíci byli ozbrojení, měli boxer a vzduchovou pistoli. Nůžky společně s francouzskou holí sebrali bezdomovci.

„Musíme se podívat i na to, co se stalo po incidentu," upozornil soudce. Odsouzení totiž nechali zbitého napospas, jen řekli kolemjdoucímu, že nedaleko leží zraněný. Navíc stříleli po dalších bezdomovcích a vyvolávali konflikty.

Jeden útočil intenzivněji. Proč dostali pachatelé stejný trest?

Hradec Králové - Byli to kamarádi, i když spolu nějakou dobu nemluvili. Po usmíření svorně zaútočili na pětapadesátiletého bezdomovce a nyní stráví ve vězení stejně dlouhou dobu.

Přestože obhájkyně jednoho z vraždících mladíků upozorňovala, že neútočil tak vehementně, soudce Zdeněk Šulc argumenty nepřijal.

Advokátka během líčení přednesla, že by její klient měl být potrestán kratším vězením. Důvodem bylo například to, že on nestřílel na muže ze vzduchové pistole. Jenže byla jeho, on ji vzal s sebou na „výlet" do Pardubic.

„Musíme si položit otázku, čí byl boxer, čí byla pistole – a kdo ji přivezl," prohlásil během odůvodnění rozsudku předseda senátu.

Stejně tak to byl v dalších záležitostech. Zaprvé u francouzské hole, již mladíci vrazili ležícímu muži do řitního otvoru. Samotný úkon zvládl ten aktivnější, jenže… „Druhý z ní sejmul gumovou krytku. Asi se nechtěl podívat, co bylo pod ní," upozornil soudce Šulc.

K tomu je tu poslední záležitost. Jde o nůžky, kterými píchali bezdomovce do oblasti třísel a do hyždí. Tedy bodal opět snaživější útočník, ten druhý je však našel 
v mužově batohu a podal mu je. Zkrátka podobný případ jako francouzská hůl.

„Jeden doznává, že asi útočil intenzivněji, ale jednali společně a byli si vědomi případných následků," objasňoval soudce verdikt. 
„V trestu není žádný rozdíl, protože se jednalo o spolupachatelství," dodal.