Podle mluvčí východočeské cizinecké policie Ivany Ježkové se muž na základě celkového padělku „Zplnomocnění Centra pracovních příležitostí pro Jihovýchodní Asii“ v téměř padesáti prokázaných případech pokusil na úřadech v celé ČR legalizovat pobyt svým krajanům. Padělaná byla také předkládaná potvrzení o zajištění ubytování pro žadatele i podpisy na formulářích živnostenského úřadu o udělení živnostenského oprávnění.

Policisté také zjistili, že cizinec s pomocí padělaného zmocnění ke zprostředkování práce v minulosti zajistil pro severočeskou textilní společnost deset asijských pracovnic. „Za toto zprostředkování získal na základě uzavřené smlouvy finanční odměnu v celkové výši 150 000 korun. Ve smlouvě měla firma uvedenou i podmínku roční lhůty, po kterou zde budou ženy pracovat. Do dvou měsíců však ve firmě nepracovala ani jedna z přijatých cizinek. Existuje důvodné podezření, že mohou být v kterémkoliv státě schengenského prostoru. Samozřejmě ve statutu nelegálního pobytu,“ poznamenala Ježková.

Podotkla, že v těchto případech dochází ke zneužití českých firem, které zaplatí finanční obnos za zprostředkování pracovní síly, nevědomky spolupracují na nelegálním dovozu pracovní síly ze zahraniční a v závěru nemají ani pracovníka ani peníze.

V současné době policisté prověřují a dokumentují čtyřletou praxi dohazovače z Asie. Je důvodné podezření, že stejným způsobem a se stejným výsledkem zprostředkoval práci v českých firmách pro více než stovku zahraničních pracovníků.

“Svým jednáním cizinec naplnil skutkovou podstatu trestného činu napomáhání k neoprávněnému pobytu cizinců na území České republiky. Za to mu hrozí trest odnětí svobody v trvání jednoho roku nebo peněžitý trest až do výše pěti milionů korun,“ dodala mluvčí východočeské cizinecké policie Ivana Ježková.