Miliony měl z rozpočtu oddílu během dvou let podle obžaloby odčerpat podnikatel Josef Matouš za pomoci jezdce a posléze sportovního ředitele klubu René Andrleho.

Matouš vedení klubu namluvil, že k získání výtěžků z loterijní činnosti nutně potřebují finančního zprostředkovatele, jinak žádné peníze od loterijních společností nedostanou. Policejní sportovní klub VELO Hradec Králové, který známý cyklistický oddíl provozuje, se pak na smlouvě o zprostředkování dohodl přímo s Matoušem.

A nebyla to ledajaká smlouva. Za získání částky do milionu korun si Matouš přišel k provizi ve výši 35 procent z částky, za sumu do milionu a půl na 50 procent a při získání ještě většího objemu peněz až 70 procent.

„Procentuální výše provizí není až tak neobvyklá," hájil se včera Matouš u soudu. A o tom, že by oddíl výtěžek z loterií automaticky získal i bez jeho zprostředkování, prý nevěděl. Celou žalobu odmítl jako vykonstruovanou.

Čtyřiadvacet milionů, které z klubu na nejspíš zbytečných provizích získal, většinou neúspěšně „proinvestoval" v jím spřízněných a poněkud tajemných obchodních firmách,  některé z nich například podnikají v solárním byznysu.

Matouš rovněž odmítl, že by nějaké peníze dával Anderlemu. Ten včera u soudu odmítl na rozdíl od svého údajného komplice vypovídat. „Všechno už jsem řekl policii," uvedl Anderle.

Proces bude pokračovat v pondělí a úterý výslechem asi 15 svědků, často jednatelů firem, přes které Matouš provize prolíval. Rozsudek nad oběma muži by mohl padnout už na konci května.

Výňatek z obžaloby
- Obžalovaní Josef Matouš a René Andrle po předchozí vzájemné dohodě a v úmyslu se obohatit uvedli úmyslně v omyl předsedu občanského sdružení Policejní sport. klub VELO Hradec Králové V. V.

- Informovali ho, že Matouš zprostředkuje za vysokou provizi zajištění poskytování odvodu části výtěžku z loterijní činnosti.

- Matouš tvrdil, že bez zprostředkování není reálné od loterijních společností získat jakékoli finanční prostředky pro o. s. Policejní sportovní klub VELO HK.

- Loterijní společnosti by přitom část svých výtěžků z loterijní činnosti poskytly klubu na jeho žádost přímo, stejně jako dalším žadatelům bez nutnosti jakéhokoli zprostředkování. Nebyl tedy žádný důvod pro Matoušovo zprostředkování a související provize.