„Chmatáci“ však neúřadují pouze v nákupních centrech, lákají je i zaparkovaná a neuzamčená auta. „Ke kapesním krádežím dochází i na tržnicích a všude tam, kde je pohromadě více lidí,“ uvádí chrudimská policejní mluvčí Věra Hamáčková.

„Ve většině případů zlodějům doslova připravíme situaci, kdy může krást, aniž bychom o něčem věděli. Kabelky a nákupní tašky uložené v nákupním vozíku nebo nošené přes rameno, batohy na zádech, větší obnos peněz uložený na jednom místě, platební karta i s uvedeným PIN kódem a k tomu všemu naše zaujetí pro vybírané zboží. Ztrácíme ostražitost a poté i peněženku,“ uvádí Hamáčková. Poškozenými jsou ve většině případů ženy. Pachatelé si vedou „profesionálně“. Že nemají peníze, zjistí okradení až doma nebo při placení dalšího nákupu.

Riziko krádeže lze snížit, platí několik zásad. „Při nákupech mít peníze rozdělené na menší částky, uschovat a nosit je odděleně. Peněženku a doklady nenechávat navrchu kabelky či tašky. Kabelku nosit nejlépe v podpaží a držet na ní ruku. Pozor na batohy, na zádech nejsou v bezpečí. Neodkládejte tašky a kabelky do nákupního vozíku. Je nutné být ostražitý i na parkovištích, když do vozu ukládáme nákup,“ dodává mluvčí.