Jiří Kajínek, nejslavnější český vězeň. Tohle nebude už dlouho platit. Odsouzenému vrahovi byla slíbena milost prezidenta Miloše Zemana. Hlava státu ji má podepsat tento týden po svém návratu z Číny.

Jiří Kajínek.
Rukopis pod drobnohledem. Kdo je vlastně Kajínek

Kajínek se do historie české kriminalistiky nesmazatelně zapsal svým útěkem z nejpřísněji střežené věznice Mírov na Šumpersku. Na sedmnáct let starou událost si místní velice dobře pamatují a plánují z ní i něco vytěžit. Chtějí udělat turistickou trasu s názvem Kajínkova odbočka, která povede kolem míst, kudy Jiří Kajínek v roce 2000 utíkal…

Věznice na hradě Mírov.
Kajínek má přivést turisty do Mírova. Lidé uvidí i okno, kde přepiloval mříž

Korespondenční rozhovor s Kajínkem:

Do včerejšího dne stále nebylo jasné, zda se milosti dočkáte. Vše bylo v rovině teoretické možnosti. Ale veřejný slib v televizi je už závazek. Jaká byla Vaše reakce?

Nadšení.

Měl jste možnost sledovat televizní přenos s avizovaným vysíláním prezidenta Zemana, popřípadě jak jste se o jeho slibu dozvěděl?

Neměl, protože v této věznici nemohu sledovat TV Barrandov. Neviděl jsem tedy pořad Týden s prezidentem ve čtvrtek ve 20:15. Dozvěděl jsme se to až ráno.

Dopis od Jiřího Kajínka:

Technologie za 23 let poskočily obrovsky vpřed. Chytré mobily, internet, sociální sítě, auta… Sice máte určitý kontakt, nicméně jste na krok do „nového" světa připraven zvládnout? A jak?

Jsem technický typ. Rád se učím nové věci. Nebudu mít problém si zvyknout na svobodu.

Kam povedou Vaše první kroky? Má pro Vás něco přítelkyně přichystáno?

Domů.

Máte, respektive budete mít sedmiletou podmínku. Nejdelší možnou. Jste připraven na to beze zbytku ji respektovat?

Ano.

Petr Jákl
Až bude Kajínek na svobodě, tak lidem zevšední, říká režisér Petr Jákl

Útěky Jiřího Kajínka:

1993 Za prvním z řady útěků Jiřího Kajínka musíme až do období po sametové revoluci. V roce 1991 byl už poněkolikáté odsouzen za majetkovou trestnou činnost, konkrétně za ozbrojenou loupež, při níž policistům sebral služební vůz. Jako recidivista byl odsouzen na jedenáct let. V lednu 1993 mu ředitel věznice Bytíz na Příbramsku za vzorné chování přerušil trest na tři dny: 21. až 23. ledna 1993. Do věznice se ale už nevrátil a o čtyři měsíce později, v květnu 1993, podle soudu spáchal nájemnou vraždu Štefana Jandy a jeho strážce.

1994 Po svém zadržení v únoru 1994 putoval do věznice v Plzni na Borech a následně do Českých Budějovic. I tam se ale pokusil o útěk. V červenci téhož roku se mu to povedlo, i když jen na den. Náhodný kolemjdoucí mu prý podrazil nohy a tím umožnil policii, aby ho dopadla.

Jiří Kajínek
Kajínek je blízko svobodě. Zeman mu ještě v květnu udělí milost

1996 Po svém jednodenním útěku z Českých Budějovic putoval do vězení ve Valdicích na Jičínsku. A nebyl by to Jiří Kajínek, aby opět neutekl. Tentokrát ale jen na chvilku. Po dvacetiminutovém pátrání byl objeven na střeše jednopatrového přístavku.

2000 Nejslavnější útěk v českých dějinách podnikl Jiří Kajínek 29. října 2000 po 18. hodině. Z nejpřísněji střežené české věznice v Mírově na Šumpersku uprchl Jiří Kajínek zřejmě jako první trestanec vůbec. Pravděpodobně diamantovou strunou tehdy přeřezal v okně mříže a po laně z roztrhaných prostěradel a provázků z budovy přeručkoval na hradby. Z nich se pak spustil dolů. Na svobodě se skrýval čtyřicet dní, než ho v pražském bytě zatklo policejní komando. Dodnes je jeho útěk opředený tajemstvím, nikdy se nepodařilo zjistit, kdo mu bezprostředně po útěku z Mírova pomáhal a dopravil ho do Prahy. Po Kajínkově útěku věznice prošla úpravami.

Jiří Kajínek teď s policií zatočí
Kajínek lidi baví i pobuřuje. Podívejte se, co frčí na sítích